Hipotiroidi Nedenleri?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hipotiroidi Nedenleri?

Hipotiroidi, Tiroit bezi boyun bölgesinde bulunur. Bu bezden T3 ve T4 gibi büyüme ve vücut metabolizması gibi çok önemli fonksiyonları olan hormonlar salgılanır. Tiroit bezinin yetersiz çalışması neticesi bu hormonlar gerektiği kadar salgılanamaz. Bu duruma hipotiroidi denir.

Hipotiroidi, bebeklik ve çocukluk döneminde, büyüme ve gelişmenin yavaşlamasına neden olur. Yetişkinlerde ortaya çıkarsa, metabolizmanın yavaşlamasına, ciltte ve kasta glikozaminoglikan birikimi neticesi ödem oluşmasına sebep olur. Belirtiler, yıllar sonra ortaya çıkar ve kesinlikle tedavi edilmelidir.

Hipotiroidi nedenleri: Hipotiroidi nedenlerinin başında, bedenin kendi kendine zarar vermesiyle oluşan hashimoto hastalığı gelir. Bu hastalıkta beden, tiroit bezini tahrip eder. Bunun neticesinde de tiroit bezinin fonksiyonu yetersizleşir. Bu ve bunun gibi birçok hastalık neticesi tiroit hormonlarının yapımı azalır. Hipotiroidinin ortaya çıkış biçimi de sıklıkla böyledir. Ender durumlarda ise tiroit hormonları normal olarak üretilse de bu hormonlar beden tarafından kullanılamaz. Bu durumun nedeni olarak ise genetik bozukluklar ön planda görülmektedir.

Tiroit bezi ameliyatları ve tiroit bezinin iltihaplanması hipotiroidinin sebepleri arasındadır. Ameliyat sırasında tiroit bezinin bir bölümünün ya da tamamen çıkarılması neticesi tiroit bezinden hormon salgılanması azalır veya durur. Bu nedenle ameliyat sırasında çıkarılan tiroit bezinin hacmi önemlidir. Bazı bebekler tiroit bezleri olmadan doğarlar. İyot eksikliği ve radyoaktif iyot tedavisi almış bireylerde hipotiroidi gelişebilir. Radyoaktif iyot alan tiroit bezi hasar görür ve hormon salgılanması azalır.

Ayrıca kara lahana gibi iyotun kullanılmasını engelleyen bazı gıdaların çok fazla tüketilmesi tiroit bezinin yeterince çalışmasını engeller. Lityum ve amiodaron gibi bazı ilaçlar hipotiroidiye sebep olabilir.

Tiroit bezinin yeterince çalışmaması sadece buradan kaynaklanmaz. Ayrıca hipofiz bezinin tiroit uyarıcı hormon salgılayamaması hipotiroidiye neden olur.

Hipotiroidi belirtileri: Belirtilerden biri miksedema komasıdır. Yaşamsal önem arz eden bir haldir. Ender karşılaşılsa da uzun süren hipotiroidi vakalarında görülebilir. Birey, soğuğa oldukça duyarlı hale gelir. Bilinç kaybı da görülen diğer bir durumdur. Mikedema komasında ivedi müdahale şarttır.

Şiddetli hipotiroidi neticesi ortaya çıkan diğer bir belirtiyse bebeklerde görülen zekâ geriliği ve boy kısalığıdır. Bu hale kretinizm denir. Bu durumda çocuğun karnı şişer. Ağızdan devamlı salya akar. Omuzlar geriye doğru durur.

Yetişkinlerde ise beyin fonksiyonları yavaşlar, beden ısısı düşmeye başlar. Nabız yavaşlar, hasta soğuğu karşı hassaslaşır. Deri ve saçlar kuru ve mat görünümdedir. Beden metabolizması yavaşlamıştır. Birey, fiziksel ve zihinsel olarak yorgundur.

Hipotiroidi teşhisi: Hipotiroidi, yavaş gelişen bir hastalıktır. Hasta olan bireyde kronik yorgunluk vardır. Daha sonraları soğuğa karşı hassaslaşır. Birey, kendisindeki değişiklikleri fark etmeyebilir. Fakat kuru cilt ve saç, şişkin yüz tipik işaretlerdir. Bireyin sesinde değişmeler olabilir.

Bu fiziki değişiklerden sonra hastaya kan testleri yapılır. Bu durumda tiroit hormonlarının düzeylerine, tiroit uyarıcı hormonun miktarına ve kanda antikor seviyesine bakılır. T3 ve T4 değerleri düşük; fakat tiroit uyarıcı hormon yüksekse hipotiroidi olasılığı oldukça yüksektir.

Hipotiroidi Tedavisi: Hipotiroidi yaşam boyu tedavi edilmesi gerekli bir hastalıktır. Çok ender olarak hashimoto tiroiditli hastalarda %10-20 oranında kendiliğinden iyileşme olabilir. Hipotiroidi tedavisi, tiroit hormon tabletleriyle yapılır.

Hipotiroidi tedavide amaç T4 düzeylerini normale getirmek ve TSH seviyesinin normal sınırlar içinde olmasını sağlamaktır. İlaç tedavisi ömür boyu devam edecek bir tedavidir. 6-12 ayda bir kontrole giderek TSH düzeyine baktırılması gerekir.

Hipotiroidi tedavisinde özellikle kalsiyum ilaçları ve demir ilaçları tiroit ilaçlarının emilimi bozarlar. Hashimoto tiroiditi olan bireyler mutlaka iyotsuz tuz tüketmelidir.

Hipotiroidi Yorumları

soru

nese

29 Ocak 2018 Pazartesi

Sayin Hocam,
12 senedir hipotroid hastasiyim.Saclarim o kadar cok dokuldu ki artik kafatasim gorunuyor.Bir bayan olarak cok uzgunum. lutfen bana yardim edermisiniz.Sonsuz tesekkurler ederim.

Cevap yaz
cevap

Leyla Canpolat

05 Eylül 2018 Çarşamba

Neşe hanım hipotiroidi rahatsızlığı sonrasında saç dökülme durumu oldukça fazla görülmektedir. Uzun süredir bu rahatsızlığı yaşadığınızdan dolayı ilaç tedavilerinin pek etkisi olmadığını anlıyorum. Son dönemlerde alternatif tıp ürünlerinin kullanılması sonrasında bu rahatsızlığın yan etkilerinin azaldığı tespit edilmiştir. Araştırarak doktor nezaretinde bitkisel ürünler kullanmanızda fayda bulunmaktadır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Anti Hbs Nedir?

Anti Hbs Nedir?

Hormon Bozukluğu Kıllanma

Hormon Bozukluğu Kıllanma

Böbrek Üstü Bezi Hormonları

Böbrek Üstü Bezi Hormonları

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Güncel

Tarlusal Yan Etkileri Nelerdir?

Tarlusal Yan Etkileri Nelerdir?

Luteinizan Hormon Türleri ve Özellikleri

Luteinizan Hormon Türleri ve Özellikleri

Hipofiz Bezinin Fonksiyonları Nelerdir?

Hipofiz Bezinin Fonksiyonları Nelerdir?

İnsülin Vücutta Nasıl İşlev Görür?

İnsülin Vücutta Nasıl İşlev Görür?

Leptin Hormonu İçeren Besinler?

Leptin Hormonu İçeren Besinler?

Testosteron Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Testosteron Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çelik Köklendirme Hormonu

Çelik Köklendirme Hormonu

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6