Mutluluk Hormonu Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Mutluluk Hormonu Türleri ve Özellikleri

Mutluluk Hormonu, şüphesiz her insanın ihtiyacı olan bir hormondur. İnsanın birçok hormona ihtiyacı vardır. Fakat bu hormonun eksikliği durumunda kişide çok büyük psikolojik ve ruhsal sorunlar görülmektedir. Bu sorunlar ise kişinin aile hayatında, sosyal hayatında olumsuz durumların meydana gelmesine neden olarak kişiyi zor durumlara sokarak, kişinin çevresindeki insanların ondan uzaklaşmasına bile neden olmaktadır. Bu nedenle diğer hormonlardan daha çok ihtiyaç duyulan bu hormonun fazlalığı o kadar çok sorun olmasa bile eksikliği durumunda çok büyük sorunlar meydana gelmektedir. Fakat diğer hormonların tedavisi oldukça zordur. Bu hormonun tedavisi diğer hormonlara göre çok daha kolay ve etkilidir. Diğer bir tedavi yöntemi bulunan mutluluk hormonu eksikliği psikolojik yöntemlerle de kolaylıkla atlatılabilmektedir. Bu hormonunda salgılanmamasında ya da fazla salgılanmasına yine beyinde bulunan hipofiz bezlerinin ve vücuttaki diğer hormon bezlerinin salgılanması etkin rol oynamaktadır. Bu nedenle bu gibi sorunlarda genel olarak bu organlar kontrol edilerek gerekli testler yapılmaktadır. Mutluluk hormonunun salgılanmasında psikolojik nedenlerin çok fazla etkisi bulunmaktadır. Sosyal yaşam ve aile hayatı yine bu hormonun salgılanmasını etkileyen en önemli faktörler arasında yer almaktadır.

Mutluluk hormonunun salgılanmasında beslenmenin de yeri ve önemi çok büyüktür. Öyle ki yapılan birçok araştırmaya göre kişinin yediği şekerli yiyecekler ve kişiye yerken zevk veren yiyecekler mutluluk hormonun salgılanmasını hızlandırmaktadır. Hatta insanların çikolataya olan aşkı bu durumun gerçekliğini ortaya koymaktadır. Mutluluk hormonunun asıl adı tıbbi olarak da "Serotonin hormonu" olarak geçmektedir. Bu hormonun az salgılanmasının bazı nedenlerini aşağıda sizlere anlatacağım. Mutluluk hormonu sek sırasında da oldukça artış gösteren bir hormon türüdür. Bu hormon, kişinin birçok olaydan zevk almasına yardımcı olur. Bu hormonun kimyasal hali aslında morfindir. Morfin, mutluluk hormonu ile aynı görevi yaparak kişide mutluluğun artmasına ve birçok kötü durumun kişi tarafından umursanmamasına neden olur. Fakat insan vücuduna salgılanan mutluluk hormonunun bir damlası üç doz morfine denk gelecek kadar güçlüdür. Bu nedenle morfin etkisi hormon etkisine göre kat kat düşüktür. Mutluluk hormonu yeterli olduğu zaman kişi oldukça stressiz olur. Moral tam olarak yerinde olmaktadır. Bu durumda yine aileye ve sosyal hayata olumlu etkiler yaratmaktadır. Bu hormonun eksikliğinin görüldüğü kişilerde aşırı şekilde sinirlenmeler görülür.

Mutluluk hormonunun eksikliğinde görülen bazı hastalıklar

Mutluluk hormonu bazı insanlarda oldukça eksik görülebilmektedir. Bu nedenle vücutta oluşacak birçok hastalığa hazırlıklı olunması gerekir. Oluşma riski en yüksek olan ve en çok görülen hastalık depresyondur. Bu hormonun az salgılanması ile kişide içe kapanıklık ve depresyon olayları görülür. Bu durumdan en çok kişinin psikolojisi etkilenmektedir. Diğer bir hastalık olan migren. Migren birçok kişide kronik bir hal almış olan bir hastalıktır. Bu durum kişilerin üzüntülerinden kalan ve şiddetli baş ağrılarına yol açan bir hastalıktır. Bu hastalığın oluşması da yine mutluluk hormonunun sık sık az salgılanmasıdır. Obezite, bu hormonun eksikliğinde kişilerde metabolizmanın hızlı çalışarak kişinin çok yemesine ve şekerin artması gibi sorunların görülmesi oldukça fazladır. Bu nedenle kişiler oldukça fazla yiyecek ve şeker tüketerek kilo problemlerinin ve bununla birlikte kilo hastalıklarının artması olayı sık bir şekilde görülmektedir. Son olarak mutluluk hormonunun az salgılanması kişilerde uykusuzluk probleminin artmasına ve kronik bir hal almasına neden olmaktadır. Bu nedenle sizlerde bu hormonun gerekli testlerini yaptırın.

Mutluluk Hormonu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Acth Nereden Salgılanır

Acth Nereden Salgılanır

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Prolaktin Hormonu Nasıl Düşürülür?

Prolaktin Hormonu Nasıl Düşürülür?

Mutluluk Hormonu Türleri ve Özellikleri

Mutluluk Hormonu Türleri ve Özellikleri

Kadınlarda Hormon Bozukluğu

Kadınlarda Hormon Bozukluğu

Kortizol Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kortizol Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Beta Hcg Değerleri Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Beta Hcg Değerleri Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Güncel

Hba1c Normal Değerleri Nedir?

Hba1c Normal Değerleri Nedir?

Güncel

Hormon Değerleri Nedir ve Kaç Olmalı?

Hormon Değerleri Nedir ve Kaç Olmalı?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6