Ca 15 3 Değerleri Nasıl Olmalıdır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ca 15 3 Değerleri Nasıl Olmalıdır?

Ca 15 3: MUC-1 geninin ürünü olan bir protein olarak, hücrelerin birbirine tutunması, bağışıklık ve metastazdan sorumlu tutulmaktadır. Sağlam meme dokusuna göre, MUC-1 geni kanserli meme dokusunda daha yüksek konsantrasyonda bulunmakta, bu sebeple bu genin ürünü olan Ca 15-3 proteini meme kanserinde en sık kullanılan serum işareti olarak kullanılmaktadır. Serumda ölçülen konsantrasyonu >25 U/ml ise yüksek kabul edilmelidir. Serum Ca 15-3 düzeyi, meme kanserli hastaların ortalama yalnız %31'inde yüksek çıkar. Çünkü Ca 15-3 düzeyi tümör kütlesinin büyüklüğü ile orantılı olmaktadır. Evre 1'deki, yani tümörün 15 mm'den küçük olduğu hastaların yalnız %5‘inde yüksek bulunmakta, Evre 2‘deki hastaların %29'unda, Evre 3'teki hastaların %32'sinde, Evre 4'teki, yani organ metastazları olan hastaların %95'inde yüksek görülür. Tümör kütlesinin büyüklüğü ile alakası, Ca 15-3'ün meme kanserli hastalarda yüksek bulunması genellikle hastalığın kötü gidişatına işaret eder.

Ca 15 3; Meme kanserli hastada tedaviye başladıktan hemen sonraki birkaç hafta içerisinde Ca 15-3 düzeyinin artış göstermesi beklenen bir durumdur ve hastalığın ilerlediği şeklinde yorumlanmaması gerekir. Tedavi sonrası takip sırasında Ca 15-3 düzeyinin zaman içerisinde tedricen artması ya da azalması, tek bir Ca 5 3 değerine göre çok daha anlamlı sayılır. Tedricen artma hastalığın ilerlediği nüks etmesi ya da uzak organ metastaz yapması, tedricen azalma ise hastalığın gerilediği yani tedaviye yanıt alındığı anlamına gelmektedir.

Ca 15 3 değerleri nasıl olmalıdır

Ard arda ölçümlerde Ca 15 3 düzeyinde önceki değere göre %25'ten daha yüksek oranda artma hastalığın ilerlediğini, %25'ten daha yüksek oranda azalma hastalığın tedaviye yanıt verdiğini gerileme gösterdiği, %25'ten daha az oranda azalma ise hastalığın durağan kaldığını düşündürmelidir. Ebetteki bu dönemde bulunun Ca 15 3 yüksekliklerinin anlamlı olabilmesi için tedavi öncesinde Ca 15-3 düzeylerinin bilinmesi ve referans alınması gerekir. Tedavi öncesinde bakılmamış ise Ca 15 3'ün tedavi sonrası takipte kullanılabilmesi çok zor bir durumdur. Organ metastazı olan hastalarda Ca 15-3 pozitif (>25 U/ml) ise 1 ay sonraki testte artma olasılığı %52, 3 ay sonraki testte artma olasılığı %85, 6 ay sonraki testte artma olasılığı ise %96 olmaktadır. Yani, meme kanseri tedavisi sonrası takipte olan bir hastada testin 1 aydan önce tekrarlanması pek anlamlı değilken, 6 aydan uzun test aralıkları da uygun görülmez. Tedavi sonrası takipte Ca 15-3 genellikle CEA ile kullanılır ise de hassasiyeti CEA'dan daha yüksekti.

Ca 15 3 Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çocuklarda Hormon Bozukluğu

Çocuklarda Hormon Bozukluğu

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Eşeysel Bezler ve Salgıladıkları Hormonlar

Eşeysel Bezler ve Salgıladıkları Hormonlar

Aldosteron Hormonunun Görevleri

Aldosteron Hormonunun Görevleri

Prolaktin Hormonu Nasıl Düşürülür?

Prolaktin Hormonu Nasıl Düşürülür?

Meme Büyüten Hormon Çeşitleri

Meme Büyüten Hormon Çeşitleri

Oksitosin Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Oksitosin Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Erkeklik Hormonu Türleri ve Özellikleri

Erkeklik Hormonu Türleri ve Özellikleri

Güncel

Fsh Hormonu Kaç Olmalı?

Fsh Hormonu Kaç Olmalı?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6