Hormon Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hormon Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Hormon Bozukluğu Belirtileri, çok geniş bir kavram olarak belirmektedir. Hormon bozuklukları tüm insanlarda görülebilen belirtiler arasında yer almaktadır. Hormon bozukluğunda genel olarak belirmekte olan bazı belirtiler göz önünde bulundurulabilir. Kılların tüylerin dengesiz olarak çıkması, aşırı olarak tüylenme, bayanlarda erkeklerde olduğu gibi kıllanmanın oluşması, bayanlarda sakal ya da bıyığın çıkması ve buna benzer birçok sebep hormon bozukluğunun belirtisi olarak kendini göstermektedir. Hormon bozukluğu belirtilerinin en sık kullanıldığı durumların başında özellikle genç yaşlarda görülen aşırı tüylenme ve kıllanmada artış durumu gelir. Hirsutismuz denilen bu durumlarda aslında çoğu zaman hormon değerleri normaldir, Tahlillerde de çoğu zaman normal görülür. Buna rağmen hemen hemen her tüylenme artışı hormon bozukluğu gibi adlandırılır fakat bu şekilde adlandırılması doğru değildir. Yani her belirtinin hormon bozukluğu belirtisi olacağı anlamına gelmez.

Hormon bozukluğu belirtileri bayanlarda genellikle adetin düzensizliği ile belirir. Bu belirtiler ile adetin düzensiz olması ile sık sık kanamalar oluşur ya da düzensiz olan kanamalar meydana gelir. Adet dışı kanamalarda oluşan durumlar arasındadır. Bayanlarda aşırı tüylenmeye bağlı olarak oluşan kıllanma ve sivilcelenme, ödem oluşumu ve buna bağlı olarak kilo değişimleri meydana gelebilir. Tiroit hormonları üreme fonksiyonlarında bazı belirtiler oluşturur ve bu belirtiler de hormon bozuklukları belirtileri olarak kendini gösterir. Bu belirtilerin oluşmasında aşırı derecede uykusuzluk oluşması ve buna bağlı olarak oluşan sürekli uyku hali, üşüme belirtisi, halsizlik ve depresyon hormon bozukluğu belirtisiz olarak bilinmektedir.

Hormon bozukluğu belirtileri bayanlarda genellikle 45-50 yaşlarda menopoz belirtisi oluşmasından kaynaklı olarak hormon bozukluğu belirtisi meydana gelebilir. Bu belirtilerin nadiren genç yaşlarda da yumurtalık hormonları ya da guatr hormonları gibi hormonlarda da bozukluk meydana gelebilmektedir. En sık olarak görülmekte olan hormon bozuklukları, genellikle genç kızlarda aşırı tüylenme oluşumu dışında genç kızlarda görülebilen hormonal hastalıklar gelmektedir. Görülmekte olan hormonal hastalıklar arasında ise yumurtlama fonksiyonlarının sağlıklı olmadığı yani polikistik over sendromu belirmektedir. Polikistik over belirtisinin yanında genellikle tüylenme ve adet düzensizliği de görülmektedir. Bunların dışında yumurtalık kistleri oluşmaktadır. Bu kistlerin oluşması da hormonal bozukluklara neden alacaktır. Bayanlarda prolaktin hormonunun yüksek olması adet düzensizliğine ve göğüslerden süt gelmesine sebebiyet vermektedir. Hatta göğüslerden süt gelmesi genç kızlarda olası rahatsızlıklar oluşturarak panik olmalarını meydana getirmektedir. Tiroit hormonundaki dengesizlik, üreme fonksiyonlarında bozukluklar görülmesine de neden olur. Eğer hormon bozukluğu belirtileri ile oluşan rahatsızlıklar tedavi edilmezse tüylenmeler iyice ilerleme gösterecektir. Adet düzensizliği giderilmediği zaman ileri ki yıllarda yumurtlama fonksiyonlarının sağlıksız olmasına bağlı olarak aşırı kilo oluşumu meydana getirecektir.

Hormon bozukluğu belirtileri bu belirtileri gösteren kişilerde beden sağlığının bozulmasının yanı sıra ruhsal sarsıntıların oluşmasına da sebebiyet verecektir. Erkeklerde hormon bozukluğu belirtileri ise sakalların çıkmaması, köselik oluşumu oluşmasını meydana getirmektedir ya da hormon bozukluğu oluşması erkeklerin aşırı kilo alımına sebebiyet verir.

Hormon bozukluğu belirtilerinin düzene kavuşturulması ile dengede tutulması için:
 • Öncelikle fazla kilolardan kurtulunmalı ve kilo oluşumunu engellemek için yağlı olan yiyeceklerin tüketilmesinden kaçınılmalıdır.
 • Kullanılmakta olan oymuş yağların miktarı azaltılmalıdır.
 • Tavuk, yumurta, balık, baklagiller gibi protein kaynakları haftada en az iki gün kesinlikle tüketilmelidir.
 • Vücut yağlarının yakılmasını destekleyen antioksidan bakımından zengin sebze ve meyve tüketimine ağırlık verilmeli.
 • Alkol tüketiminden kaçınılmalıdır. Fazla olarak alkol tüketimi vücutta östrojen oranının artmasına neden olacaktır ve testosteronun azalması ile vücut dengesinin bozulmasını sağlayacaktır.
 • Haftada birkaç gün olacak şekilde düzenli olarak spor ya da egzersizler yapılmalıdır.
Hormon bozukluğu belirtilerinin giderilmesi için yukarıda belirtilmekte olanların uygulanması kesinlikle sizlere olumlu etkiler sağlayarak vücudunuzun sağlıklı bir şekilde dengede kalmayı sürdürecektir.

Hormon Bozukluğu Belirtileri Yorumları

soru

Kullanıcı

04 Mayıs 2017 Perşembe

Ya şimdi ben 15 yaşındayım sadece aşırı tüylenme var arkadaşlarıma baktığıöda bu kadar yok bacaklarımda sırtımda göbeğimde ve gözlerimin biraz altında da var bende var mıdır acaba

Cevap yaz
cevap

Sudi

06 Eylül 2018 Perşembe

Aşırı tüylenme sıkıntılı bir durum değildir. Sağlık açısından herhangi bir olumsuzluk söz konusu olmamasına rağmen görüntü olarak rahatsızlık verebilir. Ağır kimyasallar içeren tüy dökücü kremler yerine lazer epilasyon kullanmaniz tüylerde azalmaya yardımcı olur. 15 yaş lazer epilasyon için çok erken. Ciltte lekelenmelere neden olabilir. En az 20 ye kadar bekleyin.

cevap

Yerel

29 Ağustos 2018 Çarşamba

İyi günler merhaba. Aşırı tüylenmenin olması sende illa hormon bozukluğu olduğu anlamına gelmez. Zaten hormon bozukluğunun tek belirtiside aşırı tüylenme değildir. Esmer tenli olmak, eğer varsa kullandığın ilacın yan etkisi olarak tüylenme oluşması, genetik yatkınlık gibi nedenler de tüylenmeye neden olabilmektedir. Eğer bu durumu çok sıkıntı yapıyorsan, bir doktora görünebilirsin.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

B Hcg Nedir ve Kaç Olmalıdır?

B Hcg Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Haber Bülteni

Güncel

Hematoloji Wbc Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Hematoloji Wbc Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Güncel

Hormon Testi Hangi Bölümde Yapılır?

Hormon Testi Hangi Bölümde Yapılır?

Endometriozis Belirtileri ve Tedavisi

Endometriozis Belirtileri ve Tedavisi

Aldosteron Hormonunun Görevleri

Aldosteron Hormonunun Görevleri

Kortizon Yan Etkileri Nelerdir?

Kortizon Yan Etkileri Nelerdir?

Hormon Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Hormon Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Hormon Takviyesi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Hormon Takviyesi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kitin Ne İşe Yarar?

Kitin Ne İşe Yarar?

Vitamin D3 D Vitamini Eksikliği

Vitamin D3 D Vitamini Eksikliği

Hormon Bozukluğu Kıllanma

Hormon Bozukluğu Kıllanma

Growth Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Growth Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tiroksin Hormonunun Etkileri

Tiroksin Hormonunun Etkileri

Miyofibrilin Yapısı

Miyofibrilin Yapısı

Böbrek Üstü Bezi Hormonları

Böbrek Üstü Bezi Hormonları

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6