Stres Hormonu Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Stres Hormonu Türleri ve Özellikleri

Stres Hormonu, Stres, günümüzde birçok insanda oluşan ve kişiyi son derece bunaltan bir durumdur. Öyle ki bu durum günümüzde genç yaşlı, kadın erkek demeden herkeste görülebilmektedir. İste kişilerde bu stresin oluşmasında stres hormonları etkilidir. Kişi çalışma hayatı olsun, aile hayatı olsun, sosyal hayatı olsun strese girdiği anda vücutta stres hormonları salgılanmaktadır. Stres hormonu kişide hızlı bir şekilde etki yaparak kişi vücudunda değişikliklere neden olmaktadır. Stres sırasında vücutta birçok sinir sistemi uyarılmaktadır. Vücutta bu uyarılara çeşitli hormonlar salgılayarak cevap verir. Bu hormonlar kişi vücudunda kana karışarak hızlı bir şekilde dolaşım yapar ve kısa bir sürede vücudun tümüne yayılır. Öyle ki bu durumdan en çok öğrenciler etkilenmektedir. Günde 2 -3 sınava giren öğrencilerin çokça strese girmesi vücutlarındaki stres hormonunun sık sık salgılanmasına neden olmaktadır. Böyle strese giren kişilerde bu salgılanan hormonlar nedeni ile sivilcelenmeler saç dökülmeleri, hatta bir süre sonra bu durum depresyona bile yol açabilmektedir. Strese bağlı iştahsızlık da çok stres altında çalışan ya da yaşayan insanlarda görülebilir. Bu durumda psikolojik tedaviler tavsiye edilmektedir. Bu tedavilerle kısa süreler içerisinde bu tür sorunlarınız çözüme kavuşturulur.

Stres hormonu vücuda salgılandığında vücutta diğer hormon seviyelerinde de farklılıklar görülmesi oldukça muhtemeldir. Bu hormonun kana karışması tabi ki normal olarak diğer hormonları da etkileyecektir. Stres hormonu, beyinde bulunan hipofiz bezinden Gönderilen bir uyarı hormonu ile böbrek üstü bezleri bu hormonu vücuda salgılayarak görevini yapmış olur. Bu durum tamamen kişinin beynine bağlıdır. Bu nedenle bu hormonlar istenildiği zaman azaltılıp arttırılamaz. Tıbbi olarak ise bu hormonların tedavisi net bir şekilde gerçekleştirilemez. Sadece bu sorunları yavaşlatıcı ya da azaltıcı ilaç tedavileri uygulanabilir. Stres halinde vücut kendi sıcaklığını normal şartlarda koruyamaz ve bu sıcaklığın daha rahat korunması için terleme denilen olay gerçekleşmektedir. Yani stres halinde terlemenin de mantıklı açıklaması budur. Stresi durumlarda kişi vücudunda kan şekeri yükselir ve kişinin göz bebekleri büyür. Bu şekilde kişinin kan akışı da hızlanmaktadır. Sürekli stres altında çalışanlarda bu hormonun salgılanması nedeni ile testosteron hormonu oldukça düşer bu da kişinin cinsel hayatında oldukça olumsuz etkiler yaratır.

Depresyonların genel nedeni uzun süren stresli durumlardır. Stresli durumlarda kişi vücuduna salgılanan stres hormonları, mutluluk hormonlarının azalmasına ve kişide fark edilir bir şekilde durgunluğa neden olur. Bu durgunluğun asıl nedeni mutluluk hormonunun azalmasıdır. Bu nedenle stresin ortadan kaldırılması ileride oluşabilecek kronik stresin önüne geçecektir. Kronik streste vücut sürekli olarak stres hormonu salgılamaktadır. Bu sorun ise vücut dengesinin bozulmasına neden olabilir. Uzun süren stres hormonları kanda bulunan diğer maddelerin dengesini bozarak kişilerde sağlığı tehdit edici durumları ortaya çıkarabilir. Stresin neden olduğu depresyonlar psikolojik olarak tedavi edilmezse ve depresyonu oluşturan durumlar ortadan kaldırılmazsa kişide nefes darlıkları gibi problemler oluşabilir.

Stres Hormonu Yorumları

soru

Raufe

05 Eylül 2018 Çarşamba

Benim okul hayatımdan çok iş hayatımda başıma gelen bu stres hormonu durumu çok ileri seviyededir. özellikle işverenle birebir diyaloglarda aşırı derecede stres yaptığımı hissediyorum. kendimi ne kadar bizi dinlemek istesem de farkında olmadan girildiğini hissedebiliyorum. Yaptığım işten dolayı değil de daha çok işverenle muhatap olmak beni strese sokuyor. normal mi?

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hipotiroidi Nedenleri?

Hipotiroidi Nedenleri?

Haber Bülteni

Güncel

Erkeklik Hormonu Fazlalığı

Erkeklik Hormonu Fazlalığı

Ft3 Hormonu Nedir?

Ft3 Hormonu Nedir?

Testis Hormonları Ne İşe Yarar?

Testis Hormonları Ne İşe Yarar?

Testosteron Hormonu Nasıl Arttırılır?

Testosteron Hormonu Nasıl Arttırılır?

Lh Hormonu Yüksekliği Kaç Olmalı?

Lh Hormonu Yüksekliği Kaç Olmalı?

Serotonin Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Serotonin Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tarlusal Yan Etkileri Nelerdir?

Tarlusal Yan Etkileri Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6