Anti Hbs Nedir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Anti Hbs Nedir?

Anti Hbs: Hepatit B yüzey antikoru kavramının diğer bir adıdır. Hepatit B yüzey antijenini nötrleştirmek amacı ile beden aracılığı ile üretilen koruma amaçlı proteine verilen bir isimdir. Anti Hbs genellikle Elisa yöntemiyle yapılan bir test türüdür. Çoğunlukla Aids, Hepatit ve türevleri amaçlı yapıldığı bilinmekte olan elisa, bağışıklık sistemiyle alakalı olan testler de kullanılan ve kanda bakılan bir testtir. Aşırı duyarlılığı olan Elisa testinin dezavantajı ise çok az da olsa hata pozitif neticeler doğurabilmesidir. Anti Hbs pozitifliği hepatit B'ye karşı bağışıklık yer aldığını göstermektedir. Bunun manası Hepatit B'ye karşın korunuyor olmaktır. Asla bir sağlık sorunu göstergesi değildir. Anti Hbs pozitifliği hepatit B aşısı ile veya virüsü alarak başka bir deyişle hastalığı geçirmiş olmakla alakalıdır. Bunun anlaşılması amaçlı ise Anti HBc Ig G testine bakılabilir. Anti HBc Ig G pozitif olması virüsü alarak sağlık sorunu sonrasında bağışıklık meydana geldiğini göstermektedir.

Anti Hbs'nin pozitif olması ne demektir; Anti Hbs'nin kan testlerinde pozitif olması Hepatit B hastalığına karşın koruyuculuğunuz başka bir deyişle Hepatit B yüzey antikorunun olmadığını göstermektedir. Hepatit B aşısı yaptırarak koruyuculuk kazanabileceğinizi gösterir. Gerek görüldüğü zaman, doktorun veya sağlık ocağında, "Hepatit B kan paneli" diye malum kolay bir kan testi yapılmasını isteyerek, test için gerekli kan örneği verilebilmektedir. Hepatit B testi 3 kolay testten oluşmaktadır. Bazı durumlarda doktorlar, önceki testten 6 ay sonra, hepatit B durumunu değerlendirmek için ek olarak bir kan testi yapılmasını gerekli bulunabilir. Şayet hepatit B ile ek olarak yeni enfekte olduğunuzu düşünülüyorsa kanda virüsün tespit edilebilmesi için önce bulaşmadan ardından 4-6 hafta geçmesi gerekmektedir. Hepatit B kan testi sonuçlarının yorumlanması kafa karıştırıcı olabilir, bundan dolayı teşhisin ne olduğu konusunu kuşku bırakmayacak biçimde anlamış olmanız çok önemlidir.

Hepatit B Kan Paneli Testleri; Hepatit B kan oturumu için tek bir kan örneği yeterlidir olup, kesinlikle tanı için 3 test gerekmektedir;
 • HBsAg (Hepatit B yüzey antijeni)
 • HBsAb veya Anti-HBs (Hepatit B yüzey antikoru)
 • HBcAb veya anti-HBc (Hepatit B çekirdek antikoru)
Hepatit B'nin yüzey antijeni (HBsAg) nedir?

HBsAg'nin pozitif bulunması bireyin hepatit B ile enfekte olduğunu gösterir ki bu da "akut" veya "kronik" enfeksiyon olabileceğini gösterir. Enfekte olmuş kişiler virüsü kan yolu ile diğer kişilere bulaştırabilmektedir.

Hepatit B'nin yüzey antikoru (HBsAb veya Anti-HBs) nedir?

Kan testinde HBsAb'nin (Anti-HBs) "pozitif" çıkması, kişinin hepatit B aşısına karşı pozitif yanıt verdiği veya akut hepatit B enfeksiyonundan tamamen kurtulduğu manasına gelir. HBsAb'nin pozitif olması, kişinin hepatit B enfeksiyonlarına karşı bağışıklık kazanmış olduğunu ve artık bulaştıramayacağını göstermektedir.

Hepatit B çekirdek antikoru (HBcAb veya anti-HBc) nedir?

HBcAb, virüsün bir parçasından oluşan antikordur koruyucu olmamaktadır. HBcAb'nin "pozitif" veya "reaktif" olması, atlatılmış veya şu an var olan inflamasyonun göstergesi sayılır. Bu test neticesinin yorumu, diğer 2 testin sonuçlarına da bağlı bulunmaktadır. Eğer çekirdek antikoru koruma amaçlı yüzey antikoru ile görülmüş ise inflamasyonun yeni olmadığının ve iyileşmenin başladığını gösterir. Müzmin enfeksiyon halinde, çekirdek antikoru çoğunlukla virüsle beraber görülür (HBsAg'nin pozitif olma durumu).

Hangi Kan değerleri pozitif (+) ise hepatit B hastası olabilirsiniz
 • Anti Hcv değerinin Pozitif (+) çıkması,
 • HBs Ag değerinin Pozitif (+) çıkması,
 • Anti Hav değerinin Pozitif (+) çıkması

Anti Hbs Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Böbrek Üstü Bezi Hormonları

Böbrek Üstü Bezi Hormonları

Vasopressin Görevi Nelerdir?

Vasopressin Görevi Nelerdir?

Popüler İçerikler

Alfa Globulin

Alfa Globulin

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Amh Hormon Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Amh Hormon Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Hormon Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Hormon Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Lh Hormonu Yüksekliği Kaç Olmalı?

Lh Hormonu Yüksekliği Kaç Olmalı?

Testis Hormonları Ne İşe Yarar?

Testis Hormonları Ne İşe Yarar?

Hormon Cea Türleri ve Özellikleri

Hormon Cea Türleri ve Özellikleri

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6