Bebeklerde Hormon Bozukluğu?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bebeklerde Hormon Bozukluğu?

Bebeklerde Hormon Bozukluğu, bu bozukluklar, büyüme sorunları ile hormonların az ya da çok salgılanmasına bağlı gelişen hastalıkları içerir. Hormon bozukluklarını 2 ana başlık altında toplamak gerekirse;
  • Esas Hormon Bozuklukları (İç Salgı Bezlerinin Bozuklukları)
  • İkincil Hormonal Bozukluklar (İç salgı bezinin normal çalıştığı fakat diğer hormonlar tarafından düzenlenemediği bozukluklar)
Bebeklerde hormon bozuklukları ile ilgili teşhislerde yenidoğana yapılan Topuk Testi çok önemlidir. Yenidoğana yapılan topuk testi, bebek doğduğunda herhangi bir belirti ya da bulgusu olmayan, geç teşhis edildiğinde tedavisi zor olup ilerleyen yıllarda metabolizmada kalıcı hasara yol açabilecek olan hormon bozukluklarını ve enzim eksikliklerini tespit eder.

Yenidoğanlarda görülebilecek hormon bozuklukları ve teşhislerinde kullanılan testlerden bazıları şöyle sayılabilir

L-Dopa Uyarı Testi; Büyüme hormonu eksikliğinin tanısında ve hormon salgılarının ölçümünde ilk yapılan testtir. Fakat büyüme hormonu dalgalar halinde salgılandığından büyüme hormonunun eksikliğinin doğru şekilde saptanabilmesi için en az 2 defa yapılması gerekir. Tek başına yetersizdir eğer ki hormonların yetersiz salgılandığı tespit edilirse ardından Klonidin (Uyarı testi) yapılır. Büyüme hormonun aşırı salgılanması ilerleyen dönemlerde hipofizde genel hasara yol açabilir. Cinsel işlev bozuklukları, hipertansiyon gelişme riskinde artış ve osteoporoza neden olur.

Büyüme hormonunun eksik salgılandığı durumlarda ise; Kemik gelişimi bozuklukları yaşanabilir. Belirgin boy kısalığı yaşayan çocukların %3 ila 14'ünde büyüme hormonu yetersizliği vardır. Büyüme hormonu eksikliği 4000 kişi de 1 görülmektedir.

Klonidin Uyarı Testi; Büyüme hormonu bozukluğunun tespiti için yapılan ikinci testtir. L-Dopa uyarı testinde hormon bozukluğu tespit edilen yenidoğan Klonidin Uyarı testinde de negatif sonuç alırsa Büyüme Hormonu Bozukluğu teşhisi konuşarak bozukluğun türüne göre tedavi başlatılır.

Konjenital (Doğumsal) Hipertiroidiiiiiiiiii; Tiroit bezinin olmaması ya da yetersiz çalışmasıdır. Yenidoğanda hemen bulgu vermediğinden topuk testi uygulanarak teşhis edilir. Böylelikle bebekte beyin hasarına yol açmadan önüne geçilmiş olur. Ülkemizde 3000 kişide 1 görülmektedir. Zamanında teşhis edilmezse bebekte dil büyümesi, sesin kaba olması, uzayan sarılık ve kabızlık gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Tiroit hormonunun yeterli çalışmadığının değerlendirilebilmesi için ayrıca TRH uyarı testi uygulanmalıdır.

Yenidoğana yapılan bir diğer hormon bozukluğu tespit testi de LHRH uyarı testidir. Bu testle birlikte puberte hormonlar ile cinsiyet hormonlarının ölçümü yapılır. Böylelikle ergenlikte ortaya çıkabilecek olan hormon bozukluklarının tespiti sağlanır. Doğuştan cinsel hormon fazlalığı yaşayan çocuklarda ergenlik döneminin çok erken başlamasının önüne geçilir.

Bebeklerde Hormon Bozukluğu Yorumları

soru

esra taşdan

26 Aralık 2017 Salı

5 aylık kızım var afiş arasında tüyler var cvp

Cevap yaz
cevap

Dahiye

06 Eylül 2018 Perşembe

Merhaba Esra Hanım, insan vücudunda hangi yaşta olursa olsun meydana gelen tüylenme tamamen hormonsal bir durumdur. Hormonal etkilerden kaynaklı durumlardan dolayı bu durum oluştuğu için isterseniz doktora da gösterebilirsiniz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Lomber Ponksiyon Nasıl Yapılmaktadır?

Lomber Ponksiyon Nasıl Yapılmaktadır?

Güncel

Mutluluk Hormonu Sağlayan Yiyecekler?

Mutluluk Hormonu Sağlayan Yiyecekler?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6