Çocuklarda Hormon Bozukluğu
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çocuklarda Hormon Bozukluğu

Çocuklarda Hormon Bozukluğu, hormonal dengenin bozulmasıyla birlikte çocuklarda hormon bozukluğu meydana gelir. Hormonların bozulması kişinin gelişimini engeller ve bu oluşumu yaşamakta olan kişide şikâyetlerin belirmesine neden olur. Hormon bozuklukları, büyüme bozukluklarını ve hormonların fazla ya da eksik salgılanmasına bağlı olarak gelişen hastalıkları belirtmektedir. Bu belirtiler yalnızca iç salgı bezlerinde oluşum göstermişse sadece bu bez tarafından salgılanan hormonları etkiler. Çocuklarda oluşan hormon bozukluğu çocukların gelişimini olumsuz etkileyerek bazı türden rahatsızlıklarla karşı karşıya kalmalarını sağlar.

Çocuklarda hormon bozukluğu denilince akla ilk gelen hormon bozukluğu oluşumu büyüme bozuklukları olmaktadır. Büyüme bozuklukları boy kısalığının oluşmasının yanı sıra hormon bozukluğu oluşan çocuğun yaşıtlarına göre kısa kalması ya da yeterince boyu uzamaması ile belirti göstermektedir. Büyüme hızı 4 yaşından önce yani bebeklik döneminde daha hızlı oluştuğu bilinir ve senede 7 cm'ye kadar boy uzaması gerçekleşir, 6 yaşından önce senede 6 cm'ye kadar uzama oluşur, sonrasında ise senede 4,5 cm'den daha az olması yetersiz olan büyümeyi meydana getirdiği bilinir. Büyüme bozukluklarının sebeplerinin ne olduğunun araştırılması için büyümenin sürekli olarak izlenmesi yani kontrol altında tutulması gerekmekte. Bu sayede oluşan. Boy kısalığı ya da büyüme bozuklukları sebebiyle bulunan belirtilerde hormon eksikliğinin belirlenmesi durumunda, bu oluşumlara büyüme hormonu tedavisi yapılmalıdır.

Çocuklarda hormon bozukluğu durumuna bağlı olarak gelişim göstermekte olan tiroit bezi rahatsızlıkları, bu rahtsızlık bebeğin doğumundan itibaren belirti gösterir. Bebeğin ilk doğum anında dilin büyük olması, bebeğin ağlamasının kaba olması, uzun süren sarılık belirtisi ve kabızlık oluşumu gibi belirtileri n oluşmasıyla meydana gelen hormon bozukluğu olarak bilinir. Çocuklarda hormon bozukluğu sebepleri arasında ergenlik döneminde oluşmakta olan belirtiler de vardır. Bu dönemde özellikle de kız çocuklarında hormon bozukluklarına daha fazla rastlanır. Kız çocuklarında hormon bozukluklarından dolayı adet oluşmaması, aşırı derecede kıllanma oluşumu ve buna benzer birçok durum hormon bozukluklarının sebepleri arasında olmaktadır. Erkeklerde ise genellikle boy kısalığı oluşmakta yaşına göre boyunun uzamaması ve en belirgin olan hormon bozukluklarından biri ise erkek çocuğunun penis boyunun normalden daha kısa olması belirgin olan hormonal bozukluklar arasında gelmektedir.

Çocuklarda hormon bozukluğu belirtileri arasında erkek çocuklarının göğüs gelişiminin aşırı derecede fazla oluşu dikkat çekmektedir. Hormonların bozukluğuna bağlı olarak oluşan bu belirti erkek çocuklarının gençlik döneminde kendisine olumsuzluklar oluşturacağının belirtisi olarak oluşur. Çocuklarda oluşan hormon bozukluklarının giderilmesi için oluşan hormon bozukluklarının takibinin iyi yapılması gerekmekte ve bu oluşumların nedeninin ne olduğu kanısında ciddi olan belirtileri n bulunması gerekmektedir. Çocuklarda oluşan hormon bozuklukları kesinlikle dikkate alınması gerekmekte olan bir durumdur. Çocukların yaşlarının o oluşumları düşünebilecekleri kadar uygun olmaması bu hususta çocukların karar vermesini ve bu oluşumun sağlıksız bir oluşum olarak ilerlemesini düşünemezler. Sizler anne baba olarak oluşan hormon bozukluklarının tedavisini aksatmamalısınız ve bu hususta çocuğunuza yardımcı olmalısınız. Hormon bozukluklarının tedavisinde Uzman bir doktordan yardım alınmalı ve oluşum göstermekte olan bu bozuklukların giderilmesi için tedaviye başlanılarak gerekirse ilaç tedavisi de uygulanmalıdır.

Çocuklarda Hormon Bozukluğu Yorumları

soru

Banu

10 Haziran 2018 Pazar

Merhabalar benim 6 yaşındaki kizimim goguslerinin etrafı kahverengi olmaya başlamış çok tedirginim böyle durum yaşayan varmi

Cevap yaz
soru

BUKET FİDAN

01 Şubat 2017 Çarşamba

BENDE GALİBA HORMON BOZUKLULUGU VAR YANİ ARTIK SAKALLI DEDELER GİBİ OLDUM

Cevap yaz
cevap

Admin

17 Haziran 2024 Pazartesi

Merhaba, hormon bozuklukları ciddi bir konudur ve sağlık sorunlarına yol açabilir. Eğer hormon bozukluğundan şüpheleniyorsanız mutlaka bir doktora başvurmanızı öneririm. Uzman bir doktor size doğru teşhisi koyabilir ve gerekli tedaviyi önerebilir. Sağlığınızı ihmal etmeyin ve bir uzmana danışarak doğru adımları atın. Geçmiş olsun.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Vasopressin Görevi Nelerdir?

Vasopressin Görevi Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hormon Cea Türleri ve Özellikleri

Hormon Cea Türleri ve Özellikleri

Östrojen Hormonu Fazlalığı

Östrojen Hormonu Fazlalığı

Bitkisel Östrojen Nasıl Sağlanır?

Bitkisel Östrojen Nasıl Sağlanır?

Lh Hormonu Yüksekliği Kaç Olmalı?

Lh Hormonu Yüksekliği Kaç Olmalı?

Prolaktin Hormonu Nasıl Düşürülür?

Prolaktin Hormonu Nasıl Düşürülür?

Güncel

Hormon İsimleri Nelerdir?

Hormon İsimleri Nelerdir?

Güncel

Hormon Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Hormon Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Hipofiz Bezi Hormonları Nelerdir?

Hipofiz Bezi Hormonları Nelerdir?

Luteal Faz Efekti Ne Anlama Gelir?

Luteal Faz Efekti Ne Anlama Gelir?

Tarlusal Yan Etkileri Nelerdir?

Tarlusal Yan Etkileri Nelerdir?

Adetin 3 Günü Yapılan Hormon Testleri?

Adetin 3 Günü Yapılan Hormon Testleri?

Çelik Köklendirme Hormonu

Çelik Köklendirme Hormonu

Fsh Hormonu Nasıl Düşürülür?

Fsh Hormonu Nasıl Düşürülür?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6