Hormon Analizi Nedir ve Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hormon Analizi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Hormon Analizi, Genel olarak bir hastalığın teşhisi ya da takibi için kan tahlilleri ile yapılan hormon ölçümleridir. Hormonların vücutta bulunan organlara farklı etkileri vardır. Adet düzensizliklerinden anormal kanamalara, kısırlıktan kıllanmaya pek çok rahatsızlığın temelinde hormonal bozukluklar yer alır. Hormonal testler bize hormonların salgılandığı organlarla ve etki ettikleri yerlerle ilgili bilgiler verir. Hormonlar arasındaki ya da hormonlardaki en küçük uyum bozukluğu tüm hormonal dengeyi ciddi şekilde bozabilmektedir.

Hormon analizleri yapılırken tek bir yöntem kullanılmaz hormonun türüne bağlı olarak birçok farklı hormon testi yapılabilir. Hormon testlerinin yapılması diğer testlere nazaran daha zor olduğu için daha pahalı testlerdir ve çoğu zaman testlerin yapılabilmesi için özel durumların sağlanması ya da önemli tarihlerin beklenmesi gerekir.

Birçok kadınsal hormon testi âdet kanamasının başlamasından 3 gün sonra yapılırken bazı hormonlar için böyle bir şart yoktur. Örneğin, tiroit hormonları için özel bir zaman gerektirmemektedir. Günün herhangi bir saatinde bakılabilir ama sabah aç karna yaptırılması tavsiye edilir. Kortizon hormonu ölçümü yani kortizon testleri sabah 8.30 ile 9.00 arasında yapılmalıdır. Bu saatlerin dışında yapılan kortizon hormon analizi doğru sonuç vermeyebilir. Prolaktin hormon analizi yapılacaksa bu test için adet şartı aranmaz ama diğer testlerden farklı olarak en az 1 gün önceden cinsel ilişki yaşanmamış olmasına dikkat edilir ve test sırasında meme başı uyarısının olmamış olması gerekmektedir. Progesteron hormon tahlili ise 28 günde bir adet gören bir kadın için adetin 21. Gününde yapılır.

Yumurta hücrelerini büyüten, geliştiren ve yumurtalıklardan östrojen hormonu salgılanmasına neden olan beyindeki hipofiz kaynaklı LH ve FSH hormonları için adetin 3. Günü bakılma şartı vardır. Standart olarak bütün hormonal testler aç karna yapılır.

Bir hormon tahlili yapılırken analiz edilen hormonlar
  • Tiroit fonksiyon bozukluklarında; TSH, T3, T4, Antitpo, Anti Tg ve prolaktin düzeylerine bakılmalıdır.
  • LH seviyesi ölçümünde; PCOS varlığı araştırılmalıdır.
  • Ayrıca; kıllanma, adet görememe, ses kalınlaşması gibi klinik bulgular için DHEA So4, 17-OH gibi hormon seviyelerine de bakılmalıdır.
  • Genellikle bir hormon analizi; FSH, LH, Östrojen, Progesteron, Prolaktin, Testosteron, TSH, T3, T4 hormonlarını içerir.

Hormon Analizi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Serbest T3 Ne İçin Vardır?

Serbest T3 Ne İçin Vardır?

Popüler İçerikler

Tiroid Hormonu Eksikliği?

Tiroid Hormonu Eksikliği?

Haber Bülteni

Endometriozis Belirtileri ve Tedavisi

Endometriozis Belirtileri ve Tedavisi

Testosteron İlaçları Nelerdir?

Testosteron İlaçları Nelerdir?

Kortizol Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kortizol Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Fsh Hormonu Düşüklüğü

Fsh Hormonu Düşüklüğü

Bebeklerde Hormon Bozukluğu?

Bebeklerde Hormon Bozukluğu?

Hormon Bozukluğuna Hangi Doktor Bakar?

Hormon Bozukluğuna Hangi Doktor Bakar?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6