Hormon Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hormon Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Hormon testi, kan tetkikleriyle yapılan hormon ölçümleri sonucunda hastalıkların teşhisi, hastalıkların seyri yapılabilir. Hormon testi birden fazla testten oluşur. Yapılması diğer testlere göre zor olduğundan, daha maliyetlidir. Rutin bazal hormon tahlillerini her merkezde yaptırabilir, özel testleri ise belirli merkezlerde yaptırabilirsiniz. Hormon testi yapıldığı nedene göre en uygun zamanda yapılmalıdır. Yani adet görmeyle alakalı ise en uygun zamanda yapılması testin doğruluğunu etkileyecektir. Bir aylık adet döngüsünde kadının hormonal dengesi sürekli olarak değişim gösterir. Bunun için en doğru zaman olan adet başlangıcından sonraki 2. Gün ile 5. Güne kadar hormon testinin yapılması ve en iyi neticenin alınması gerekir.

Hormon testi standart bir uygulama olarak aç karnına yapılır Bunun dışında mesela prolaktin hormonuna bakılması gerekiyorsa, adetle ilgili olduğundan belirli zamanlarda yapılmalıdır. Bu testin özelliğinden dolayı bir gün önce cinsel ilişkide bulunulmamalı, meme başı uyarılmamalıdır. Tiroit hormonlarına bakılacaksa, bunun için özel bir zaman yoktur. Herhangi bir zamanda yapılabilir. Fakat aç karnına olduğundan, sabahları yapılması uygundur. Kortizon ölçümü yapılacaksa, bu hormon testinin sabahları 08.30 ile 09.00 arasında olması uygundur.

Hormon testiyle neler anlaşılır?

AMH (Antimüllerien hormon): Adet döneminde herhangi bir günde yapılabilen AMH hormon testi sayesinde yumurtalıkların kapasitesi diğer testlere oranla daha iyi belirlenir. Hormon testinin sonucuna göre belirlenen değer 1 ng / ml altındaysa yumurtalık rezervinin düşüklüğü belirlenmiş olur.

FSH: Kadınlarda doğumla birlikte yeni yumurta hücresi üretilmediğinden, doğumun ardından her ay yumurta rezervinde azalma olur. FSH hormonu hem yumurta hücresinin büyümesini hem de yumurtanın gelişimini sağlar. Genellikle adetin ilk 5 günü içinde yapılacak FSH hormonu ölçümüyle, yumurtalık rezervi detaylı olarak görülebilir. Alınan değer 12 mlU / ML üzerinde olursa, yumurtalık rezervinde sorun olduğu ya da kötü yumurtalık olduğu şeklinde yorumlama yapılır.

LH: Adet döneminde ortasında yükselmeye başlayarak yumurtlamayı gerçekleştiren LH hormonu, yumurtayı çatlatan temel hormondur. Bunun oranı yani LH / FSH oranı adetin başlangıcında normal olarak 1'den büyük olur. Bu değerin 2,5'ten büyük olması halinde polikistik over sendromunun olabileceği düşünülür. Bu rahatsızlıkta LH hormonunda yükselme olur, yumurtalıklara ilaç verilir ve uyarılırsa aşırı şekilde cevap verir.

Prolaktin: Kadında süt salınımında önemli bir yeri olan prolaktin hormonunun yüksekliği kadında gebeliği engelleyen bir durumdur. Bazı durumlarda nedeni belli olmadan yükselebilen bu hormon, aynı zamanda tiroit bezleri az çalıştığında da yüksek oranda olabilir.

Testosteron: Erkeklik hormonu olarak bilinen bu hormon, polikistik over sendromu bulunan kadınlarda, adet düzensizliği olanlarda, tüylenme sorunu olanlarda yüksek çıkabilir. Bu sorunları bulunan kişilerin testosteron hormon testi yaptırması tavsiye edilir.

DHEAS: bu erkeklik hormonu böbrek üstü bezlerinden salgılanmaktadır. Özellikle aşırı tüylenme sorunu olan kadınlarda, böbrek üstü bezi hastalıkları olanlarda bu hormon değeri testte yüksek çıkar.

Hormon Testi Yorumları

soru

hasta

07 Eylül 2017 Perşembe

Peki bunu yaptırmak için hangi sağlık bölümüne gitmemiz gerekiyor? Klinik olarak?

Cevap yaz
cevap

Leyla Zana

03 Eylül 2018 Pazartesi

Hormon testi çoğunlukla iç hastalıklar veya vücut anotomisinin bozulmasından dolayı bir çok bölüm tarafından yapılmaktadır. Çoğunlukla dahiliye veya üroloji bölümünde kan testi ve hormon testi yapılabilmektedir

cevap

Temre

27 Ağustos 2018 Pazartesi

Merhabalar, hormon testi için dahiliye doktoruna gidip muayene olunarak kan testi ile ho hormonlarınızın durumu hakkında daha net bilgi sahibi olabilirsiniz.

soru

Ayşen

30 Kasım 2017 Perşembe

Hocam ben yaptırsam ama nasıl nerde bilmiyorum

Cevap yaz
cevap

Veli

19 Eylül 2018 Çarşamba

Hormon testini yaptırmak oldukça kolay aslında Ayşen Hanım. Size en yakın sağlık kuruluşundan rahatlıkla yaptırabilirsiniz. Ancak size tavsiyem sabah saatlerinde yaptırmanız. Zira sabahleyin aç karnına bu tahlilleri yaptırmanız halinde en iyi sonucu alabilirsiniz.

soru

Nur

04 Aralık 2017 Pazartesi

Bunu yaptırabilmek için hangi sağlık kurumuna gitmemiz gerekir

Cevap yaz
cevap

Öcal

19 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba Nur hanım, hormon testi yaptırabilseniz için herhangi bir sağlık kuruluşunda bir doktora muayene olarak isediğiniz hormon testini yaptırabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

soru

Zeynep

28 Aralık 2017 Perşembe

Doktorum gormon testi yaptur dedi. Hormon testi nasıl yaptırılıyo

Cevap yaz
cevap

Dilge

14 Eylül 2018 Cuma

Sevgili Zeynep hormon testi kan tetkikleriyle hormon ölçümleriyle yapılan maliyeti çok fazla bir testtir. Hormon testi pek çok testen oluşur. Rutin olan bazal testlerher hastanede yapılabilirken özel testler her yerde yapılmaz. Ayrıca hormon testi yapılacak ise en uygun sabah aç karnına saat 8-9 arası en uygunudur.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hormon Testi Ne Zaman Yapılır?

Hormon Testi Ne Zaman Yapılır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tiroid Hormonu Eksikliği?

Tiroid Hormonu Eksikliği?

Parat Hormon Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Parat Hormon Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tsh Nedir Tsh Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

Tsh Nedir Tsh Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

Paratiroid Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Paratiroid Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Leptin Hormonu İçeren Besinler?

Leptin Hormonu İçeren Besinler?

Güncel

Hormon Bozukluğu Bitkisel Tedavi

Hormon Bozukluğu Bitkisel Tedavi

Güncel

Luteinizan Hormon Türleri ve Özellikleri

Luteinizan Hormon Türleri ve Özellikleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6