Tiroid Hormonu Eksikliği?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tiroid Hormonu Eksikliği?

Tiroit Hormonu Eksikliği, tiroit hormonunun kanda çok az miktarda bulunmasıdır. Kadınlarda daha fazla görülen hipotiroidin oluş yerine göre 4 farklı şekli vardır. En fazla görülen tiroit türlerinden biri olan primer tiroit kandaki TSH oranının fazla T3 ve T4 oranının ise az olmasıdır. Beynin alt kısmında bulunan hipofiz glandında olan sekonder tiroidde ise kandaki TSH, T3 ve T4 oranlarının hepsi düşüktür. Tertier Hipotiroidi ise kandaki tiroit hormonu ve TRH değerleri düşüktür. TSH oranı ise normal değerlerdedir. 4. Tiroit türünün sebebi belli değildir.

Tiroit üretiminin az olmasına neden olan tiroit bezinin yavaş çalışması sonucunda tiroit hormonu eksikliği görülmektedir. Tüm vücudu tepeden tırnağa etkileyen Hipotiroidi ülkemizde %5 oranında görülmektedir. Kadınlarda daha sık rastlanınlan tiroit eksikliği 50 yaş üstü kadınlarda daha fazla görülmektedir. İyot eksikliği, haşimoto hastalığı, cerrahi olarak tiroidin çıkarılmış olması, lohusalık döneminde görülen Hipotiroidi ve bazı ilaçların kullanımı nedeniyle görülen tiroit hormonu eksikliği kan tahlili ve ultrasonografi yöntemleriyle tespit edilerek tanısı konulur.

Tiroit Hormonu Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Yorgunluk, halsizlik, kabızlık, mutsuzluk, isteksizlik, soğuğa tahammülsüzlük, kilo artışı, kas ve eklem ağrıları, saç dökülmesi, kalp ritminin bozulması, sesin kalınlaşması ve adet düzensizlikleri gibi birçok soruna neden olmaktadır. Hipotiroidin ilk evresinde küçük tasiyonun yükselmesi, kalp yetmezliği, kalpritim bozukluğu ve kalp ve damar hastalıkları ortaya çıkmaktadır. Sindirim sisteminin bozulmasına neden olarak bağırsaklarda şişlik ve hazımsızlık yaptığından kabızlığa neden olmaktadır. Böbreklerin yavaş çalışmasına yol açan tiroid hormonu yetmezliği vücuttan suyun atılmasını yavaşlatarak vücutta ödem oluşmasına neden olmaktadır. Uykuda solunum durmasına neden olmaktadır. Özellikle ileri derece hastalarda kandaki oksijenin azalarak karbondioksidin artmasına neden olmaktadır. Hipotiroididen olumsuz etkilenen bölge ise kas ve iskelet sistemidir. Kaslarda güçsüzlük yaşanmasınaneen olan tiroit hormonu eksikliği nedeniyle kas kramplarınınsıkça görülmesine yol açıyor.

Ayrıca cilt kurumasına vekaşınmasına yol açan hipotiroidi çocuk ve bebeklerde büyüme geriliğineyol açıyor. Özellikle büyüme çağındaki kişilerin fiziksel ve zihinsel gelişimini olumsuz etkilemektedir. Anlama güçlüğü, geç öğrenme ve dikkat dağınıklığı gibi sorunlara yol açmaktadır. Kan değerlerinin düşük olması nedenyle anemiye neden olan hipotiroidi nedeniyle soğuğa karşı tahammülsüzlük ve metabolizmanın hızı yavaşladığı için çabuk yorulma görülmektedir.

Tiroid Hormonu Eksikliği Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tiroksin Hormonunun Etkileri

Tiroksin Hormonunun Etkileri

Haber Bülteni

Bebeklerde Hormon Bozukluğu?

Bebeklerde Hormon Bozukluğu?

Kadınlık Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kadınlık Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hormon Değerleri Nedir ve Kaç Olmalı?

Hormon Değerleri Nedir ve Kaç Olmalı?

Hormon Tahlili Adetin Kaçıncı Günü Yapılır?

Hormon Tahlili Adetin Kaçıncı Günü Yapılır?

Çelik Köklendirme Hormonu

Çelik Köklendirme Hormonu

Östrojen Hormonu Eksikliği?

Östrojen Hormonu Eksikliği?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6