Erkeklerde Hormon Bozukluğu?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Erkeklerde Hormon Bozukluğu?

Erkeklerde Hormon Bozukluğu, birçok nedeni bulunabilmektedir. Bu nedenlerden en çok görüleni ve genel hormon eksikliği probleminin nedeni beyinde bulunan ve hipofiz bezinin sperm yapımını tetikleyen bir sistemin doğru çalışmamasından kaynaklanan problemlerdir. Birçok kişide görülen hormonal problemlerin nedeni genel olarak bu sorundur. Tabi ki birçok problemin çözümü olduğu gibi bu sorunlarında çözümü vardır ve günümüzde hızla gelişen tıp bilimi ile birçok çözümü olmayan hastalıkların çözümü oldukça kolay bir şekilde yapılmaktadır. Erkeklerde bulunan LH ve FSL hormonlarının eksikliği görülmektedir. Bu sorun birçok erkekte görülür ve kişiyi oldukça rahatsız eder. Bu durumun kişinin psikolojisinde de sorunlar oluşturmaya başlayabilir. Öyle ki bu sorunun zamanla kontrol altında olmadığı için büyümesi aile hayatında da huzursuzluk gibi sorunların ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Hormonal bozukluklarda genellikle vücutta birçok belirtiler ortaya çıkar. Bunun en başında sperm miktarında eksiklikler, Bölgesel kıllanma artışı vs. Gibi durumlar oluşabilir. Bu hastalığın çok ilerlemiş halinde kişide kısırlık problemi gibi çok büyük sorunlarda ortaya çıkabilmektedir. Eğer sizlerde böyle hormon bozukluğu şüphesi duyuyorsanız hemen bir üroloğa görünmenizde fayda vardır.

Gelişen tıp sayesinde bu hastalar sabırlı bir yöntem ile kişide tedaviler uygulayarak kısırlık problemi bile yaşansa kişiyi iyileştirerek doğal yolla bile çocuğunun olması sağlanabilmektedir. Erkeklerde hormon bozukluğu görülen kişilerin genellikle yapılan tedaviler sonrasında 10 milyon sperm hücresinin arttığı kanısına varılmıştır. Bu durum kişinin hastalıktan kurtulduğunun da kanıtıdır. Tabi ki hormon bozukluğu sadece kişinin spermleriyle sorun oluşturmaz kişide aşırı kıllanma ya da kilo artışı gözlenebilmektedir. Hatta çoğu kilolu kişilerin en büyük kilo sebebi hormonal bozukluklar olabilmektedir. Bu kişilerinde acilen Uzman doktorlar tarafından kontrol edilmeleri gerekmektedir. Çünkü Kontrol edilmeyen küçük sorunlar ileride kronikleşerek büyük sorunları beraberinde getirebilmektedir. Erkeklerde hormon bozukluğu ile kişilerde göbek kısmında yağ birikmesi ve bunun yanında göğüslerde büyümeler gözlenmektedir. Bu genel olarak kilo olarak ele alınmaktadır. Fakat kişiler bunun aslında bir hormonal bozukluk olduğunun farkına varamamaktadır. Bu nedenle kilo alan kişiler yediklerinden gerekli proteinleri alıp sperm hücresi yapamazlar.

Hormonal bozukluktan dolayı rahatsız olan kişilerin dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Bu durumlar kişinin bu sorundan kurtulması için aslında iyi yollardır. Kişi bu yolları zamanla uygular ise hormon dengesinin sağlanmasını hızlandırabilir. Bu yollar doktor kontrolü olmadan da gönül rahatlığıyla uygulanabilir. Öncelikle kişi vücudundaki fazla kiloları egzersizler sayesinde vermelidir. Fazla kilolar erkeklerde hormon bozukluğu sorununu oluşturan en temel etkendir. Daha sonra bu kişinin kilo verdikten sonra Doymuş yağ alma oranını kontrol etmesi gerekmektedir. Doymuş yağlar, yanı hayvansal yağlar insan sağlığı için doymamış yağlardan çok daha zararlıdır. Tavuk et, yumurta, süt gibi ürünler en az haftada 2-3 kez yenilmelidir. Bu besinler hormon dengenizi düzenleyebilmektedir. Bu kişiler kesinlikle ekmek yememelidirler. Bol miktarda meyve ve sebzenin kimseye zararı bulunmamaktadır. Kimi zaman insanların bu hastalıktan kurtulmak için kimyasal ilaçlar kullandığı görülmektedir. Fakat bu kimyasal ilaçların kullanılması insan sağlığına yani karaciğere oldukça zararı gözlemlenmektedir. Bu tarz ilaçlar kesinlikle doktorlar tarafından önerilmemektedir.

Erkeklerde Hormon Bozukluğu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Cinsellik Hormonu İşleyişi Nasıldır?

Cinsellik Hormonu İşleyişi Nasıldır?

Fsh Hormonu Yüksekliği Kaç Olmalı?

Fsh Hormonu Yüksekliği Kaç Olmalı?

İnsülin Vücutta Nasıl İşlev Görür?

İnsülin Vücutta Nasıl İşlev Görür?

Leptin Hormonu Ne Zaman Devreye Girer?

Leptin Hormonu Ne Zaman Devreye Girer?

Hormon İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hormon İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Hormon İsimleri Nelerdir?

Hormon İsimleri Nelerdir?

Güncel

Tsh Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tsh Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Büyüme Hormonu İlaçları Nelerdir?

Büyüme Hormonu İlaçları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6