Amh Hormon Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Amh Hormon Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Amh Hormon Testi, bu hormon testi tanım olarak doğrudan yumurtalıktan salgılanan bir glikoproteindir. Amh, 6 mm ye kadar olan yumurta hücrelerinden salgılanır. Bu salgı bayanlarda 36 gebelik haftasında başlar ve menopoza kadar devam etmektedir. Günümüzde bayanlarda yumurta sayısını görmek için AMH hormon testi ölçümü yaygındır. Yumurta sayısı ile alakalı olduğu düşünülmektedir. Ayrıca yumurta sayısı düştükçe kan düzeyi düşer. Bir de AMH salgısının yine önemli bir belirteç olan Folikül Stimülan Hormon (FSH) ile bağlantısı yoktur. AMH hormon testi aydan aya değişmez sadece tek ölçüm yeterli olur. Yaşla beraber azalma gösterir. Kan östrojen düzeylerinden etkilenmez, FSH ise yüksek östrojenle baskılandığı için, düşük çıkan değerler yanıltıcı olabilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki AMH hormon düzeyleri gebelik konusunda kesin bir sonuç vermez, menopoz yaşı hakkında da belirleyici değildir çok düşük AMH düzeylerinde de gebelikler elde edilmektedir. Böylece 38 yaşın öncesindeki normal yumurta sayısına sahip sağlıklı bir bayanın kanamanın üçüncü gününde yapılan kan Amh horon değerleri 2.0-6.8 ng/mldır. Ancak polikistik yumurtalığı olan hastalarda yüksek seviyede bulunmaktadır. Amh hormon testi Transforming growth ailesinin bir üyesidir. Çeşitli fonksiyonları olmasına rağmen başlıca fonksiyonu cinsiyet farkıdır ve ismini de böylece almıştır. "Anti-müllerian" kelimesinin anlamı: Müller karşıtı demektir.

Adetin kaçıncı günü tahlil yapılırsa yapılsın benzer değerler elde edilir. Bu yüzden diğer yumurtalık rezerv tahlilleri gibi adetin 3. Günü bakılması şart değildir. Âdet kanaması olan veya olmayan her dönemde amh testi yaptırılabilir. AMH Testi için açlık veya tokluk fark etmemektedir. AMH Testi diğer kan tahlilleri gibi aynı şekilde koldaki damarlardan alınan kan ile yapılmakta olup kesin sonuç veren testtir. Düşük Amh düzeyleri azalmış yumurtalık rezerv hakkında da uyarı olmaktadır. Amh hormon testi sonucunda alınacak yumurtalık cevabı için ön bilgi verebilir, kötü cevap ya da aşırı uyarılma konusunda yardımcı olabilir. Amh hormon testinin normal değeri kadınlarda antimüllarian hormon normal kan değerinin kabul edilmesi gerektiği konusunda tam olarak bir görüş olmasa da genel olarak 1-3 ng/dl arası fakat araştırmacılara göre 2-4 ng/dl arası normal kabul edilmektedir. Hamilelikte ve lohusalık döneminde AMH düzeylerinde önemli bir değişikliğe rastlanmamıştır, hamile olmayan anne ile benzerdir.

Amh testindeki amaç kadının hamile kalabilmesi için hormon düzeyinin, yumurta yapabilme yeteneğinin yeterli olmasının araştırılması veya hamile kalabilmesi için ilaç veya tüp bebek gibi tedavilerin başarı oranının görülmesidir. AMH'ye en yakın yöntem antral folikül sayımı gibi görülür. Amh sadece hamilelikte değil aslında kullanılabileceği pek çok yer vardır:
 • Erken ve gecikmiş puberte tanısında.
 • Kısırlık tedavilerinde OHSS riskini öngörmek amacıyla.
 • Erkeklerde sertoli hücreleri ve sperm üretim fonksiyonu hakkında bilgi almak amacıyla.
 • Erken menopoz ve menopoz tanılarında.
 • Bir kadının kaç yaşında menopoza gireceğinin öncelik olarak tespit edilmesinde.
Amh testiden sonra öğrenilen kısırlık için geçen zaman çok önemli ve değerlidir. Bu nedenle gereksiz ve zararlı olabilecek önerilerle vakit kaybetmemek gereklidir. En kısa zamanda Amh testini yaptırıp doktor kontrolü altında hareket edilmelidir.

Amh Hormon Testi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

B Hcg Nedir ve Kaç Olmalıdır?

B Hcg Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Büyüme Hormonu İğnesi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Büyüme Hormonu İğnesi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Hba1c Normal Değerleri Nedir?

Hba1c Normal Değerleri Nedir?

Dopamin Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Dopamin Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tiroksin Hormonunun Etkileri

Tiroksin Hormonunun Etkileri

T3 Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

T3 Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Fsh Hormonu Kaç Olmalı?

Fsh Hormonu Kaç Olmalı?

Güncel

Hidroksiprogesteronu Arttıran Sebepler

Hidroksiprogesteronu Arttıran Sebepler

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6