Tsh Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tsh Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tsh hormonu, her insanda bulunan eksikliğinde ve fazlalığında kişide birçok sorunlara yol açan ve insan için oldukça önemli olan bir hormondur. Bu hormon Normal bir insan vücudunda dengeli bir şekilde üretilmektedir. Fakat bazın insanlarda bu durum bu şekilde olmamaktadır. Bu hormonun çok fazla salgılandığı insanlar gibi çok az salgılanan insanlarda vardır. Tıbbi olarak bu durma henüz tam olarak bir tedavi geliştirilememiştir. Bazı hormon hapları kullanılsa bile bu haplar çok fazla işe yaramaz. Tsh hormonu insan vücudunda bulunan aynı zamanda oldukça önem taşıyan T3 ve T4 hormonlarının salgılanmasını ya da az salgılanmasına yarayan bir tür sinyal verici hormondur. Bu hormonlar kanda arttığı zaman tsh hormonu salgılanmaz ve buna bağlı olarak T3, T4 hormonları salgılanmaz. Bu nedenden dolayı Tsh hormonu fazlalığı görülen kişilerde T3 ve T4 hormonları da bunlara bağlı olarak çok daha fazla salgılanmaktadır. Bu da kan değerlerinde büyük değişiklikler meydana getirmektedir. Yanı bu durumun kısacası hipofiz bezi ne kadar az tsh hormonu salgılarsa, tiroit bezleri de o kadar az t3 ve t4 hormonu salgılar.

Tsh hormonu yüksekliğinde oluşan durumlar

Bu hormon yükseldikçe Diğer tiroit bezleri tarafından üretilen Hormonlarda üretilmeye başlar ve kişide belli süreler sonra tiroit bezi yetmezliği görülebilir. Kişide uzun süren halsizlik görülebilir. Bu durum kişinin çalışma hayatına oldukça fazla etki eder ve kişiyi bu şekilde etkiler. Kişi, bu durumu sadece halsizlikle atlatamaz bunun yanında çok üşüme ve ufak bir soğuğa bile dayanamama gibi durumlar görülür. Bu da özellikle kış aylarında kişinin hayatına etki eder ve kimi insanlar bu nedenle evlerinden bile çıkamazlar. Tüm bunların yanında, uykusuzluk, saç dökülmesi, kilo alma, bayanlarda adet düzensizliği gibi durumlar baş gösterir. Bu durumlarda kişiler doktora giderek şikâyetlerini dile getirir. Doktor hastasından bir miktar örnek kan alarak bazı laboratuvar testlerinden geçirir. Kas krampları ve eklem ağrıları hastalık devam ederken biraz ilerlediği zaman görülebilmektedir. İşte saydığımız tüm bu belirtiler Tsh hormonu azla olduğu hallerde bazıları ya da hepsi kişi vücudunda görülür. Bu durumda zaman kaybetmeden Uzman bir doktora muayene olmak sizler için çok daha iyi olacaktır.

Yüksek tsh hormonu sorunun en büyük nedeni olarak yetersiz tiroit bezleri olarak kabul edilmektedir. Bu hormonun yüksek olmasının en yaygın nedeni tabi ki de bu sorundur. Bunun yanında çok az görülen tiroit bezi tümörleridir. Bu tümörler tiroit bezinin görevlerini tam olarak yapması izin vermezler. Bu durumda hasta Yukarıda belirttiğimiz sorunları yaşar. Son olarak bu hormonların yükselmesine kullandığınız kimyasal tıbbi ilaçlar neden olabilmektedir. Böyle bir durum var ise doktorunuza kullandığınız bu ilaçları mutlaka bildiriniz. Bu hormonun yüksekliğinde doktorlar ilk olarak Aşırı uyarımı bastırmak için bazı tıbbi ilaçlar vermektedirler. Bunların yanında sizlerde bu duruma iyi gelen bitkilerden yardım alarak iyileşme sürecinizi oldukça azaltabilirsiniz.

Tsh Hormonu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Östrojen Hormonu Eksikliği?

Östrojen Hormonu Eksikliği?

Dhea So4 Hormonu Nedir?

Dhea So4 Hormonu Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kıl Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kıl Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hormon İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hormon İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Boy Uzatma Hormonu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Boy Uzatma Hormonu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Mutluluk Hormonu Türleri ve Özellikleri

Mutluluk Hormonu Türleri ve Özellikleri

Hormon Bozukluğu Kıllanma

Hormon Bozukluğu Kıllanma

Güncel

Progesteron Hormonu Değerleri Nelerdir?

Progesteron Hormonu Değerleri Nelerdir?

Güncel

Östrojen Hormonu Fazlalığı

Östrojen Hormonu Fazlalığı

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6