Testosteron İlaçları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Testosteron İlaçları Nelerdir?

Testosteron, androjen grubuna dahil hormonlar içinde yer alır. Erkek ve kadın vücudunda üretimi gerçekleşir. Erkekte testosteron üretimi böbrek üstü bezlerinde ve testislerde olur. Erkek anatomisi için testosteron üretimi cinsel fonksiyon açısından çok önemli bir yer tutmaktadır. Cinsellik uyarımı, sperm üretilmesi, sesin kalınlaşması ve penis büyüklüğü üzerinde oldukça etkili olan bir hormondur. Testosteron hormonu ayrıca yaraların iyileşmesin ve vücutta bulunan yağların yakılması için de çok önemlidir.

Kan içerisinde testosteron hormonu serbest olarak ya da proteinlere bağlanmış olarak yer alır. Proteine bağlanmış olan testosteron hormonunun vücut için fazla bir etkisi olmaz. Serbest dolaşan testosteron hormonu ise vücudun biyolojisi için oldukça aktif bir rolü vardır. Cinsel arzu ve kuvveti ortaya çıkaran serbest testosteron hormonudur. Testosteron hormonu vücutta en üst düzeyde sabah saatlerinde salgılanır ve saat ilerledikçe üretim düşmeye başlar.

Testostero Fazlalığı: Erkekte testosteron üretimi fazla olursa, cinselliğe düşkünlük, asabiyet, sinir ve uyumsuz davranışların ortaya çıkmasına sebep olur. Yine bu durumda testosteron hormonu kötü kolesterole, kelliğe, kalp ve damar hastalıklarına yol açabilir. Testosteron fazlalığı tedavi edilmez ise ileri yaşlardaki kişilerde prostat kanseri riskini de ortaya çıkarabilir.

Kadınlarda testosteron fazlalığında ise erkeksi birtakım değişikliklere neden olabilir. Ayrıca bu durum üreme sıkıntıları ile de doğrudan alakalı olabilir.

Kadınlarda Testosteron Hormonu Fazlalığı Ne Gibi Belirtiler Ortaya Çıkarır?
 • Adet düzensizliği
 • Yoğun miktarsa sivilceli beden yapısı
 • Saçlarda erkek tipi dökülme problemleri
 • Erkek tipi tüylenme olarak da bilinen istenmeyen bölgelerde tüylerin aşırı çıkmaya başlaması
 • Cildin olağandan daha yağlı olması
 • Seste baskın kalınlaşma
 • Göbek bölgesinde yağlanma ve kalın bel
 • İnfertilite problemleri
 • Sinirli tavırlar, hırçın tarz
Kadınlarda bu testosteron hormonunun yoğun olması ile östrojen seviyesi azalır.

Eğer kadında testosteron fazla ve östrojen seviyesi azalmış ise vücutta bazı değişimler başlayacaktır. Yumurtlama dengesinin bozulması ve adet düzensizliği ile kısırlık sorunları baş gösterecektir. Yukarıda bahsedilen ses kalınlığı, erkek tarzı saç dökülmesi, sivilceli cilt, üreme sıkıntısı ve erkek tipi tüylenme sorunları varsa hekim hastanın bu hormon dengesini taramak ister. Çözüm olarak ilaç tedavisi ile hormonları dengelemeye çalışılır.

Testosteron Azlığı: Testislerdeki testosteron hormonu üretimi bazı nedenlerden dolayı azalabilir. Testisleri etkileyen bazı faktörler aynı zamanda testosteron üretiminin de azalmasına yol açabilir. Yüksek ateşli seyreden ve ilerleyen yaşlarda görülen kabakulak hastalığı, inmemiş testis ve testisleri etkileyen travmalar sonucunda testosteron hormonu üretiminde azalma görülebilir.

İnsan beyninde üretimi gerçekleşen ve hormonların düzenlenmesini sağlayan hipofizlere bağlı olarak testosteron hormonunda azalma ortaya çıkabilir.

Testosteron üretiminin en yoğun olduğu zaman dilimi ergenlik dönemidir. Bu yüzden ergenlik döneminde belirgin bir enerji artışı gözlenir. Otuzlu yaşlarda ve sonrasında ise testosteron üretiminde doğal olarak bir azalma yaşanır. İlerleyen yaşlarda testosteron üretiminin azalmasına bağlı olarak birtakım yakınmalar ve problemler açığa çıkabilir.

Erkekte doğuştan gelen testosteron üretimi azlığı kromozom bozukluklarından ve hipofiz bezinin tam olarak çalışmamasından kaynaklanır.

Testosteron seviyesindeki azalma sadece ileri yaşlarda görülen bir sorun değildir. Yoğun stres ve devam eden bazı hastalıklar testosteron azalmasında etkili rol oynayabilir. Bu ve benzeri olasılıklarda kortizol salgılanması başlar. Yoğun stresin devam etmesi ve kronik hastalıklar devam ettiği sürece testosteron üretimi giderek en aza iner.

Sigara, alkol, metabolizmayla alakalı hastalıklar, karaciğer ve böbrek hastalıkları, vücutta demir fazlalığı, tiroit ve şeker hastalığı testosteron hormonunda azalmaya sebep olan etkenlerdir.

Uyku bozuklukları da yine testosteron düzeyinde azalmaya neden olan sorunlardandır.

Testosteron Azlığını Neye Sebep Olur?
 • Vücuttaki testosteron eksikliği cinsel istekte azalmaya ve sertleşme sorunlarına yol açar.
 • Testosteron azlığıyla birlikte testislerde küçülme, özellikle karın bölgesinde yağlanma, vücutta var olan kıllarda azalma, kaslarda güçsüzlük, uyku bozukluğu, boy kısalması, stres, depresyon ve öz güven azalması gibi sıkıntılar ortaya çıkar.
 • Henüz anne karnında bulunan ve gelişim döneminde olan bebeğin vücudunda yeteri kadar testosteron üretimi olmaz ise cinsel organlarının büyümesinde sorunlar yaşanabilir. Bu sorun ergenlik çağında ortaya çıkar ve çocukta büyüme ve gelişimin ağırlaşmasına neden olur.

Testosteron azlığının tedavisi enjeksiyon, bantlar, jeller ve dialtı hapları ile yapılmaktadır.

Enjeksiyon: En ucuz ve etkili tedavidir. Haftalık, aylık ya da üç aylık olarak enjeksiyon ile verilir. Yan etkisi kırmızı kan hücrelerinin artırmasıdır.

Bantlar: Genelde sırt, omuz, kol, bacak ya da karın bölgesine gece yapıştırılan bantlarla uygulanır. Bant içindeki testosteron hormonunun deri yoluyla vücuda yayılması sağlanır.

Jeller: Karın altı, üst kol ya da omuza uygulanan jeller kurudukça deri testosteronu emer. Prostat, meme kanseri, kalp sorunu, uyku apnesi olan kişilerde kullanımı uygun değildir.

Dilaltı Hapı: 12 saatte bir dil altına yerleştiren tablet eriyerek vücuda yayılır. Enjeksiyondan daha etkili olsa da dilaltı haplarının karaciğer sorunlarını ortaya çıkarabildiği ve kalp krizine yol açabildiği belirtilmektedir.

Testosteron Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hormon İsimleri Nelerdir?

Hormon İsimleri Nelerdir?

Popüler İçerikler

Dhea So4 Hormonu Nedir?

Dhea So4 Hormonu Nedir?

Miyofibrilin Yapısı

Miyofibrilin Yapısı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mutluluk Hormonu Sağlayan Yiyecekler?

Mutluluk Hormonu Sağlayan Yiyecekler?

Tembel Tiroid Belirtileri ve Tedavisi

Tembel Tiroid Belirtileri ve Tedavisi

Boy Uzatma Hormonu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Boy Uzatma Hormonu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Aldosteron Hormonunun Görevleri

Aldosteron Hormonunun Görevleri

Hormon Cea Türleri ve Özellikleri

Hormon Cea Türleri ve Özellikleri

Güncel

Ft3 Hormonu Nedir?

Ft3 Hormonu Nedir?

Güncel

Eşeysel Bezler ve Salgıladıkları Hormonlar

Eşeysel Bezler ve Salgıladıkları Hormonlar

Endokrin Sistem Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Endokrin Sistem Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tsh Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tsh Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hba1c Normal Değerleri Nedir?

Hba1c Normal Değerleri Nedir?

Hormon Testi Ne Zaman Yapılır?

Hormon Testi Ne Zaman Yapılır?

Estradiol Hormonu Yüksekliği Kaç Olmalı?

Estradiol Hormonu Yüksekliği Kaç Olmalı?

Meme Büyüten Hormon Çeşitleri

Meme Büyüten Hormon Çeşitleri

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6