Prolaktin Hormonu Yüksekliği Kaç Olmalı?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Prolaktin Hormonu Yüksekliği Kaç Olmalı?

Prolaktin hormonu yüksekliği, prolaktin hormonu yani halk arasında süt hormonu olarak bilinen hormon, lohusalık dışında yüksek seyrediyorsa hamilele kalamama ve adet düzensizliği gibi pek çok soruna neden olabilir. Prolaktin hormonu yüksekliği yaşam tarzı ve bazı hastalıklar ile alakalı olarak gelişebilir. Kan tahlili yapılarak kolaylıkla tespit edilebilecek prolaktin hormonu yüksekliği, tespit edildikten sonra uygun bir tedavi ile kontrol altına alınabilir.

Lohusalık harici yüksek seyreden prolaktin hormonu önemli bir sağlık sorunudur. Prolaktin beynin alt kısmında yer alan ve yaklaşık nohut büyüklüğünde olan hipofiz bezi tarafından salgılanmaktadır. Görevi ise meme dokusunu geliştirmek ve doğum sonrası süt üretimine katkıda bulunmaktır. Aynı zamanda lohusalık sürecinde FSH ve GnRH hormonlarının üretimini keserek, yumurta gelişimini önlemek bir diğer görevidir. Doğum yaptıktan sonra belli bir süre bebeğini düzenli aralıklar ile emziren anne adaylarının adet görmemesinin sebebi de budur.

Lohusalık haricinde prolaktin hormonu yüksek olduğunda yine FSH veGnRH hormonları baskılanarak, kadında yumurta gelişimi önlenir. Bu durumda kadının gebe kalma şansı düşüktür ve adet düzensizliği yaşanır. Gebe kalmak isteyen ancak kalamayan kadınlarda prolaktin hormonu düzeyi incelenmelidir.

Prolaktin hormonu yüksekliği birçok nedene bağlı olarak gelişebilir. Bu nedenlerden en önemlisi hipofiz bezi tümörleridir. Hipofiz bezinde oluşan 1 santimin altındaki tümörler mikroadenom, 1 santimin üzerindeki tümörler is makraadonem olarak tanımlanır. Bu tümörler iyi huyludur ve genellikle cerrahiye ihtiyaç duyulmadan ilaç tedavisi ile kontrol altına alınabilir. Tümörlerin tanısı MR ile yapılabilir. Hipofiz bezi göz sinirlerine yakın bir alanda olduğu için oluşan tümörler bu alana baskı uygular. Bu durumda görme kusurları, baş ağrısı gibi şikâyetler oluşum gösterebilir. Bu tür sıkıntılara maruz kalan hasta mutlaka zaman kaybetmeden doktora başvurmalıdır.

Hipofiz tümörleri ilaç tedavisi ile kontrol altına alınamıyorsa, bası varsa ve tümör büyükse cerrahi söz konusu olabilir. Yine tiroit bezi yetersiz çalışıyorsa TRH hormonunun etkisi ile prolaktin üretimi artabilir. Polistik over sendromu da prolaktin hormonunu arttıran bir sorundur. Tansiyon ilaçları, antidepresan ilaçlar, ağrı kesiciler, bulantı ilaçları, doğum kontrol hapları, memeye masaj yapmak, ağır egzersiz yapmak ve stres prolaktin seviyesini arttıran faktörler arasında yer alır.

Prolaktin Hormonu Yüksekliği Belirtileri ve Tanısı Nasıl Konulur?

Prolaktin hormonu yüksekliği belirtileri arasında en sık karşılaşılan belirti meme ucundan süt gelmesi, memede ağrı hissi, memede büyüme, adet düzensizliği, görme problemleri, baş ağrısı, hamile kalamama olarak sıralanabilir.

Prolaktin hormonu tanısında kan testi yapılarak prolaktin seviyesi ölçülür. Hormon seviyesi gün için farklı oranlarda olabilir. Prolaktin hormonu sabah saatlerinde daha fazla salgılandığı için test sabah saatlerinde yapılmalıdır. Test yapılmadan bir gün önce meme ucuna temas olmamalı ve cinsel birliktelikte bulunulmamalıdır. Prolaktin düzeyinde adet döneminde de dalgalanmalar olabilir.

Prolaktin Hormonu Yüksekliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Prolaktin hormonu yüksekliği ilk olarak ilaç tedavisi ile kontrol altına alınmaya çalışılmalıdır. Meme ucu uyarımını azaltan iç çamaşırları kullanmak, stresten uzak durmak, uyku düzeni gibi yaşam tarzında yapılacak değişiklikler tedavinin bir parçasıdır. Hipotiroidi hastalarında ilk önce tiroit hormonu kontrol edilerek düzenlenmelidir. Gebe kalamayan hastalarda prolaktin seviyesi ile gerekli olan bütün tetkiklerin yapılması gerekir. Çünkü kısırlık birçok nedene bağlı olarak gelişebilir.

Erkeklerde yüksek seyreden prolaktin nedeniyle yine kısırlık sorunu yaşanabilir. İlaç tedavisi ile kontrol altına alınabilecek bir sorundur. Prolaktin hormonu yüksekliği erkeklerde, iktidarsızlık, sperm sayısında azalma, cinsel isteksizlik, memelerde büyüme gibi şikâyetlere yol açabilir.

Prolaktin Hormonu Yüksekliği Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Dhea So4 Hormonu Nedir?

Dhea So4 Hormonu Nedir?

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Güncel

Hematoloji Wbc Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Hematoloji Wbc Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Güncel

Hipofiz Bezi Hormonları Nelerdir?

Hipofiz Bezi Hormonları Nelerdir?

Leptin Hormonu Ne Zaman Devreye Girer?

Leptin Hormonu Ne Zaman Devreye Girer?

Endokrin Sistem Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Endokrin Sistem Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Acth Nereden Salgılanır

Acth Nereden Salgılanır

Hormon Nedir? Türleri ve Özellikleri

Hormon Nedir? Türleri ve Özellikleri

Vitamin D3 D Vitamini Eksikliği

Vitamin D3 D Vitamini Eksikliği

Parat Hormon Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Parat Hormon Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6