Beta Hcg Değerleri Nedir ve Kaç Olmalıdır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Beta Hcg Değerleri Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Beta HCG Değerleri, Beta HCG testi hamilelik şüphesi olan kadınlara yapılan bir kan testidir. Bu testin sonucuna göre kandaki HCG değerleri artmış ise hamilelik sonucu pozitiftir. Beta HCG testi hamileliğin tespit edilmesinde hızlı, güvenilir ve %99 kesin sonuç veren bir kan tahlilidir. Gebelik oluşmuşsa döllenmeyi takip eden 8. Günden itibaren kanda bulunan Beta HCG hormnonu çok hızlı bir şekilde yükselmeye başlar ve her 24 saat içerisinde ikiye katlanarak artmaya devam eder. Beta HCG hormonunun artışı hamilelik sürecinin ilk başlarında çok hızlı bir şekilde artış gösterirken hamileliğin ilerleyen günlerinde bir süre sonra yavaşlamaya başlar.

Beta HCG Testi ne için kullanılır ve gebelikte nasıl yorumlanır?

Gebeliğin haftası hakkında Beta HCG değerlerine bakılarak yorum yapılabilmektedir. Ama tabi ki gebelik hatası ile alakalı en kesin ve net sonucu ultrason ya da elle yapılan jinekolojik muayene vermektedir. Şunu iyi bilek gerekir ki Beta HCG değeri bebeğin gelişimi ve sağlığı ile alakalı bir bilgi vermez, sadece yükselen hormonlardan gebe olduğunuzun anlaşılmasını sağlar. Çünkü gebelik oluşumu ile bu hormon vücutta salgılanmaya başladığından bebek anne karnında kaybedilse ve ölü olarak kalsa bile vücut yine bu hormonu salgılamaktadır. Beta HCG bir değerlendirme hormonu değildir.

Hamilelik şüphesi ile bir sağlık kuruluşuna başvuran anne adayında Beta HCG testi yapıldığında 5ml/U ve üzerinde tespit edilmiş olan Beta HCG hormonu anne adayının hamile olduğunu belirler. Hamile olmayan bir kadında Beta HCG değeri 0-10ml/U olarak tespit edilir. Gebe olan bir anne adayının Beta HCG değerleri spermin yumurtayı döllemesinden ilk 7-12 aralığında yükselmeye başlar ve bu durum gebeliğin gerçekleştiği anlamını taşır. Hamileliğin ilk 2 haftalık döneminde Beta HCG ile yapılan kan testi kesin sonuçtur, idrar testi aynı sonucu vermeyebilir. Çünkü gebelik hormonlarının idrara geçiş süreci daha uzun olmaktadır. İlk Beta HCG hormon testi yaptırıldıktan birkaç gün sonra sürekli artarak devam eden bir hormon olduğundan doktorunuz yenilenmesini isteyebilir. Eğer ilk yapılan Beta HCG testine göre hormonda bir yükseliş yok ise bir sorun olduğu anlamına gelmektedir.

Beta HCG testi ile hamilelik sonucunun pozitif olduğunu gösteren sonuç elde edildikten sonra doktorunuz mutlaka ultrason muayenesi yapacaktır. Ultrason ile yapılan muayenede ana rahminde kese oluşumu gözlenmiyor ama buna rağmen kısa aralıklar ile yapılan hormon testi Beta HCG ye göre değerler düzenli olarak artış gösteriyor ise bu durumda dış gebelikten söz edilebilmektedir.

Beta HCG testi ayrıca mol gebelik (Üzüm gebeliği) denen rahatsızlığın sonuçlarına bakmak için de kullanılır. Mol gebelik ya da mol hidatiform gebeliğin anormal bir şeklidir. Sperm ile yumurtanın döllenmesi sırasında oluşan bazı hatalar sonucu rahim içinde cansız bir organizma oluşmaktadır ve patolojik bir süreç başlamaktadır. Mol gebelik cerrahi müdahale ile sona erdirildikten sonra iyileşmenin olup olmadığı Beta HCG testleri kontrol edilir.

Son adet tarihine göre gebelik haftaları ve Beta HCG değerleri şu şekildedir

Hamilelik haftası Beta HCG değeri

3. Hafta: 5-50ml/U.

4. Hafta: 5-425ml/U.

5. Hafta: 20-7300ml/U.

6. Hafta: 1080-56000ml/U.

7-12. Hafta: 7650-290000ml/U.

13-16. Hafta: 13300-250000ml/U.

17-24 hafta: 4000-165000ml/U.

Beta HCG sonuçları hakkında değerlendirme yapılırken

Doktorunuz yumurtlamadan sonraki geçen süre yani 20 gün içindeki Beta HCG değerlerinin en düşük, en yüksek ve ortalama değerlerine bakar.

12. Gün ortalama, 48 beta hcg.

13. Gün ortalama, 59 beta hcg.

14. Gün ortalama, 95 beta hcg.

15. Gün ortalama,132 beta hcg.

16. Gün ortalama, 292 beta hcg.

17. Gün ortalama, 303 beta hcg.

18. Gün ortalama, 464 beta hcg.

19. Gün ortalama,1061 beta hcg.

20. Gün ortalama, 1287 beta hgc değeri olması gerekir.

Beta Hcg Değerleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Dhea So4 Hormonu Nedir?

Dhea So4 Hormonu Nedir?

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6