Kadınlarda Hormon Bozukluğu
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kadınlarda Hormon Bozukluğu

Kadınlarda hormon bozukluğu, hormon bozukluğu çok geniş sınırlara sahip bir kavramdır. Sadece kadınlardaki hormon bozukluklarına bakarsak öncelikli olarak adet düzensizlikleri, aşırı tüylenmeler, kısırlık, gebelikle ilgili hormonal sıkıntılar akla gelir. Bu demek değildir ki her tüylenme sorunu yaşayan bayanda ya da adet sorunu yaşayan bayanda hormon bozukluğu var. Bunlar yapılan tahliller ile kendini belli eder. Tahlil sonuçlarına bakılmadan hormon bozukluğu var denilmesi doğru değildir. Aşırı tüylenme hormon bozukluğuna bağlı olabileceği gibi çoğunlukla yapısal sebepler ile olduğu görülür ya da polikistik over sendromuna bağlı olarak aşırı tüylenme oluşmuş olabilir. Hormon bozukluğu teriminin sıklıkla kullanıldığı durumlardan biri de kadınların adet düzensizliğidir. Adet düzensizliği bazen kadınlık hormonlarında meydana gelen bozukluklara bağlı olabilir. Bazen de guatr hormonlarına bağlı olarak düzensizlik yaşanabilir. Ama çoğu zaman adet düzensizlikleri stres, annelik döneminde emzirme, bazı ilaçlar ve depresyon durumlarında çok sık rastlanabilir. Bazen de başka hastalıklar sebep olabilir. Hormon bozukluklarına menopoza yakın dönemlerde daha çok rastlanabilir. Genç yaşlarda ise yumurtalık hormonlarında bozukluk ya da guatr hormonlarında bozukluk saptanabilir. Kadınlardaki hormon bozuklukları olan kısırlık, adet düzensizliği ve tüylenmelere sebep olan hormonlar şunlardır.

FSH, bu hormon beynin hipofiz organında salgılanır. Başlıca görevi kadınlarda yumurtalıkları uyarmak ve östrojen hormonunun üretimini arttırmak. Adet döneminin ilk günlerinde başlayarak yumurtanın gelişimine yardımcı olur. Yumurta da gelişerek östrojen üretimini sağlar. Menopoz döneminin yaklaşması ile FSH hormonu artmaya başlar. Bu hormonun arttığı bayanlarda belli bir sınırın üzerine çıkarsa normal yöntem ile de tüp bebek yöntemi ile de çocuk olması zor olur. Hatta fazla yüksek olursa tüp bebek tedavisi bile uygulanmaz.

LH, yine bu hormonda beyinde hipofiz organında salgılanır. Yumurtalar üzerinde etkili olan bir hormondur. Olgunlaşmış olan yumurtanın çatlamasını sağlar. Adet Ortası dönemde de bu hormonun artması ile yumurtalar çatlar ve yumurtlama oluşur. Tüp bebek tedavisinde uygulanan çatlatma iğnesi de bu hormondan etkilenerek hazırlanmıştır. Bu hormonlar erkeklerde de bulunur ve onlarda testeron hormonunun üretimine yardımcı olur. Sperm gelişiminde de etkili olur.

Estrojen, yumurtalıklarda salgılanan bir hormondur. Ergenlik döneminde kadınlık hormonlarının gelişmesini sağlar. Göğüslerin gelişimini etkiler. Adet döneminde yüksek seviyededir. Adet dönemlerinde oluşan progestan hormonu ile önemli roller oynar. Progestan hormonu da gebelikte oldukça etkilidir.

Prolaktin hormonu, beyin hipofiz hormonunda salgılanan bu hormon annelik hormonu olarak da bilinir çünkü göğüslerden süt gelmesini sağlayan bir hormondur. Bu hormonun yükselmesi adet olmayı geciktirir ya da adet döneminde düzensizliklere sebep olur. Hamile kalmayı önler ve hamile kalmak isteyen bayanlar için sıkıntılı dönemler yaşanmasına sebep olur.

TSH, hipofiz bezinde salgılanan bir hormondur. Boyunda bulunan tiroit bezini uyararak hormon salgılanmasını sağlar. Tiroit hormonları vücutta çok çeşitli görevlere sahip olduğu için tiroit hormonu bozukluğu ciddi sorunlara sebep olabilir. Adet düzensizliği ve kısırlığa sebep olur.

Testeron, asıl olarak erkekler de bulunan bir hormondur fakat kadınlarda da az düzeyde bulunur artması durumunda vücutta aşırı tüylenmelere sebep olur.

Kadınlarda Hormon Bozukluğu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ft3 Hormonu Nedir?

Ft3 Hormonu Nedir?

Boy Uzatma Hormon Tedavisi

Boy Uzatma Hormon Tedavisi

Editörün Seçtiği

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6