Hormon İsimleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hormon İsimleri Nelerdir?

Hormon isimleri, hormon vücutta farklı bezlerden salgılanan ve vücudun denge- yapısını ciddi anlamda değiştiren vücudu harekete geçiren organik bileşikler olarak tanımlanabilir. Dolaşım sisteminde salgılanmaya başladıktan sonra etki yaratacağı organa doğru ilerler. Hormonlar iç salgı bezleri olarak da tanımlanabilir. İç salgı bezlerinde salgılandıktan sonra kana karışırlar. Yarma ya da uyarıcı olarak vücudu tetikleyerek vücutta belirli değişim yaratırlar. Vücutta salgısı gerçekleşen farklı hormonlar ve bu hormonların farklı görevleri vardır.

Melatonin (Uyku Hormonu): Uyku hormonu olarak bilinen melatonin beyinde bulunan epifez bezinde üretilir ve uykuyu düzenleyici görevi vardır. Akşam olduğunda vücutta kortizol seviyesi düştüğünde vücut daha fazla melatonin salgılar. Melatonin aynı zamanda serbest radikaller ile mücadele eden bir antioksidandır. Bu özelliğinden dolayı vücudu kansere karşı koruduğu savunulmaktadır. Vücutta melatonin yeteri kadar salgılamadığında uyku problemleri yaşanmaya başlanır. Gece geç yatanlarda melatonin erken yatanlara nazaran daha az salgılanır.

DHEA (Yaşlanmayı Önleyen Hormon): Yaşlanmayı engelleyen DHEA hormonu adrenalin bezlerinde ve vücudun farklı yerlerinde salgılanan bir hormon türüdür. Yapılan araştırmalara göre düzenli salgılanan DHEA hormonu bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve depresyonu engellemektedir. Ayrıca fazla olan kortizolun düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu özelliği ile vücuda enerji sağlamaktadır. Aynı zamanda adet döneminde yaşanan şikâyetlerin hafiflemesine, kemik yorgunluğuna ve zihinsel yorgunluğa karşı olumlu etki yaratmaktadır. Yaşlanma ile alakalı olarak ortaya çıkan birçok hastalık DHEA hormonun düzensiz salgılanmasından dolayı oluşum göstermektedir. Depresyon, bağışıklık sistemi ile alakalı hastalıklar, grip ve nezle gibi rahatsızlıklar DHEA hormonunun yetersiz salgılanmasından kaynaklanmaktadır.

Östrojen (Kadınlık Hormonu): Östrojen kadınlar için oldukça önemli rol oynayan hormonlardan biridir. Yumurtalıklardan salgılanarak, adet dönemi, üreme ve menopoz gibi dönemlerden sorumlu bir hormondur. Östrojen hormonunun fazla salgılanması çok nadir karşılaşılan bir sorundur. Östrojen fazlalığı doğum kontrol hapı kullananlarda, menopoz dönemine ulamış kadınlarda ve hormon tedavisi görenlerde ortaya çıkabilir. Ancak östrojen düşüklüğü sık karşılaşılan bir durumdur. Östrojen düşüklüğü ağır aktivite ile uğraşanlarda, yanlış beslenen kişilerde ve hipofiz bezi bozukluğu olanlarda görülebilir.

Testosteron (Erkeklik Hormonu): Testosteron erkeklik hormonu olarak bilinse de çok az düzeylerde kadınlarda da salgılanır. Bir diğer adı ile seks hormonudur. Vücutta yeteri kadar testosteron üretimi tamamen yaşam tarzı, beslenme alışkanlıkları ve psikoloji ile alakalıdır. Hareketsiz yaşam tarzı olanlarda, aşırı et tüketen kişilerde ve fazla sigara-alkol kullananlarda testosteron dengesizliği yaşanma olasılığı daha yüksektir.

Testosteron dengesiz olduğunda her iki cinste de kilo artışı, cinsel istekte azalma, uyku problemleri, hafıza zayıflığı, depresyon gibi şikâyetler oluşabilir. Erkeklerde yaşanan testosteron dengesizliğinde cinsel istekte azalma oluşabilirken, kadınlarda aşırı tüylenmeye ve ses kalınlaşmasına neden olabilir.

Serotonin (Mutluluk Hormonu): Serotonin hormonu ruhsal durumu, uykuyu, hafızayı, kasları ve iştahı kontrol eden bir hormondur. Serotonin düşüklüğünde depresyon gelişme olasılığı oldukça yüksektir. Ayrıca migren, kilo artışı, panik atak ve uyku problemleri yaşanabilir. Serotonin fazla olması beyin karışıklığına, ajitasyona ve uyuşukluk haline neden olabilir.

Kortizol: Kortizol adrenalin bezleri tarafından salgılanan bir hormondur ve sağlık açısından oldukça önemlidir. Kişinin sağlıklı ve enerjik olmasını sağlar. Kortizol hormonunun görevi kişinin psikolojisini ve stresini kontrol eder. Kişi stresli olduğunda kortizol seviyesi artar. Kortizolun devamlı yüksek seviyelerde olması mide ülseri, hipertansiyon, yorgunluk ve yüksek kolesterol gibi yakınmalara neden olabilir. Kortizolun düşük olması ise kronik yorgunluk ve alkolizm gibi rahatsızlıklara yol açabilir.

Hormon İsimleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Alfa Globulin

Alfa Globulin

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Prolaktin Hormonu Yüksekliği Kilo Yapar mı?

Prolaktin Hormonu Yüksekliği Kilo Yapar mı?

Amh Hormon Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Amh Hormon Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Stres Hormonu Türleri ve Özellikleri

Stres Hormonu Türleri ve Özellikleri

Üreme Hormonları Türleri ve Özellikleri

Üreme Hormonları Türleri ve Özellikleri

Bitkisel Hormonlar Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bitkisel Hormonlar Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6