Boy Uzatma Hormonu Nedir ve Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Boy Uzatma Hormonu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Boy uzatma hormonu ile boy uzatmak oldukça mümkündür. İnsan büyüme hormonu, 191 amino asitten oluşan protein yapıda bir hormonudur. Genellikle derin uykunun ilk safhasında salgılanır. Beynimizin ön hipofiz bezinde bulunan Somatotrop hücreler tarafından sentezlenir ve salgılanır. Sonrasında ise hasarlı dokunun tamirinde, hücrenin yenilenmesinin teşvik etmede, dolayısıyla boy uzamasında, kas büyümesini arttırmada, yağ yakmada ve kolesterolle tansiyonu korumada önemli olarak proteinlerin oluşturulması için karaciğerde işlenir. İnsan büyüme hormonu, vücudun anabolik yani (Yapım) sürecini etkiler. Küçük çocuklarda boy uzatma ve insan büyüme hormonun en çok bilinen olayıdır. İnsan büyüme hormonu:
  • Birçok doku üzerinde büyümeyi uyarıcı etkileri bulunan insülin benzeri büyüme hormonunu harekete geçirir.
  • Çocukların uzun kemiklerinin uçlarındaki birincil hücrelerin bölünmesi ve çoğalmasını sağlar.
Her ne yapıyorsanız büyüyemiyor musunuz o halde boy kısalığı hormon eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir bu yüzden hormon tedavisi ile boyunuzu uzatabilirsiniz. Büyüme hormonu bilindiği gibi hipofiz bezinden salgılanır. Hipofiz bezini uyararak metabolizmayı hareketlendirir ve doğal büyüme sürecini tekrar etkinleştirir. Burada oluşan olaya ise refleksoloji denir. Bu yüzden günümüzde boy kısalığı mevcut hale gelmiştir. Boyundan memnun olmayan ve rahatsız olan kişiler bu şekilde boy uzatma yöntemine baş vurabilirler. Ayrıca doktorların bu olaya başvurmadan önce birçok önerisi bulunmaktadır. Bu öneriler gençlerin %50'sinde başarılı duruma gelmiştir. Örneğin kısa boylu kişilerin basketbol oynamaları, voleybol oynamaları, uzun yerlere asılıp sallanmaları ve spor yapmaları daha çok önerilmektedir. Herkesin bildiği gibi boy uzaması en çok ergenlik döneminde olmaktadır. Kızlarda boy uzaması 10-16, erkeklerde ise 13-18 yaşlarında en fazla görülmektedir. Kızlarda ergenlikte 20-25cm, erkeklerde ise 25-30 cm'lik bir boy uzaması görülür. Özellikle kızlarda ilk adet görüldükten sonra boy uzaması giderek yavaşlamaktadır ve belli bir yaştan sonra durmaktadır. Erkeklerde ise ergenlik döneminden sonra giderek yavaşlamakta ve sonra durmaktadır. Refleksoloji denilen olay çocukluk ve ergenlik döneminde yani büyümenin etkin olduğu dönemde uygulanırsa daha etkin sonuçlar görülmektedir.

Boy uzatma hormonu tedavisinde büyüme hormonu eksik olan kişiler yararlanabilmektedir. Son zamanlarda doktorların yaptığı araştırmalara göre sağlıklı ve düzgün beslenen kişilerde bu hormon işe yaramıştır. Sinir sisteminin kalbi olan beyin büyüme hormonlarını hipofizi tetikleyerek boyu uzatmak mümkün. Hipofiz ise büyüme hormonu olan growth hormonunun salgılanmasından sorumludur. Bu nedenle boyunu uzatmak isteyenler refleksolojiden rahatlıkla faydalanabilmektedir. Boy kısalığı için, büyüme hormonu eksikliği gibi bir sebep varsa, zamanında yapılan tedavi sonrası 20 cm'nin üzerinde boy uzaması oluşabiliyor. Fakat boy uzaması belli yaşta yapılmalıdır çünkü ergenlik dönemi denilen zamanda kemikler esnek halde olup büyüme hormonuna cevap vermektedir aksi halde geç yaşta uygulanan büyüme hormonundan cevap alamazsınız. Boy uzatma hormonu tedavisi için birtakım iğneler ile hormon verilerek ilk yollar arasına girmektedir. Fakat bu yöntem hem maddi durum açısından yüksek hem de zaman alıcı bir yöntem halindedir. Bu tedaviyi doktor gözetimi altında yapmalısınız kesinlikle kendiniz uygulamamalısınız. Çevresel kirlilik ve aşırı miktarda tüketilen hormonlu gıdalar ve psikolojik nedenler erken ergenliğe yol açabilir. Bu sayede çocuğunuzun boy uzaması geri safhada kalabiliyor. Gerekmedikçe evinize hormonlu yiyecekler koymayıp çocuğunuzun cips, kola ve yağlı yiyeceklerden pis gıdalardan uzak tutmalısınız.

Boy Uzatma Hormonu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Prolaktin Hormonu Nasıl Düşürülür?

Prolaktin Hormonu Nasıl Düşürülür?

Kadınlarda Hormon Bozukluğu

Kadınlarda Hormon Bozukluğu

Östrojen Hormonu Nasıl Arttırılır?

Östrojen Hormonu Nasıl Arttırılır?

Ca 15 3 Değerleri Nasıl Olmalıdır?

Ca 15 3 Değerleri Nasıl Olmalıdır?

Aldosteron Hormonunun Görevleri

Aldosteron Hormonunun Görevleri

Hcg Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hcg Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6