Tarlusal Yan Etkileri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tarlusal Yan Etkileri Nelerdir?

Tarlusal, bayanlar tarafından bazı durumlarda kullanılan bir ilaç çeşididir. Tarlusal genellikle rutin âdet kanamaları haricinde rahim içinde meydana gelen kanamayı önlemek, menopoz, sık yaşanan adet düzensizliğinin tedavisi ve hamilelik dışında çeşitli nedenlerle adet görememe gibi bir kısım şikâyetleri bertaraf etmek için doktor tarafından tavsiye edilen bir ilaçtır. Yani tarlusal bir tür adet söktürücüdür. Tarlusal ön hipofiz hipofiz bezinin etkisiyle vücut tarafından salgılanan ve progesteron adı verilen cinsiyet hormonuna benzer nitelikte özelliklere sahip bir ilaçtır.

Tarlusal kullanım şekli ve dozu

Tarlusalın mutlaka bir Uzman hekim kontrolünde kullanılması gerekmektedir. Tarlusal tablet şeklindedir ve etkili kalıcı bir tedavinin gerçekleştirilmesi için doktorun verdiği dozun düzenli olarak alınması gerekmektedir. Bol su ile içilmesi tavsiye edilir. İlaç adetin ilk gününden itibaren alınmaya başlanır ve yaklaşık 3 ay boyunca devam eder. Tarlusal ilacın kullanımı sırasında bazen düzensiz âdet kanamaları meydana gelebilir. Ayrıca tedaviye ilk başlanıldığında birkaç gün içerinde de kanama gerçekleşir. Tarlusal kesinlikle doğum kontrol hapı gibi gebeliğe engel olan bir ilaç değildir. Bu nedenle de gebelik düşünmeyen hastaların kendi önlemlerini almaya devam etmeleri gerekmektedir. Bu hususa dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayrıca hamile olan ya da hamilelik ihtimali olan bayanların tarlusal kullanmaması tavsiye edilir. Ayrıca ilaç kullanırken düzenli olarak göğüste kitle oluşumunun mevcut olup olmadığı el ile kontrol edilmelidir.

Tarlusal yan etkileri nelerdir?

Pek çok hastalığın tedavisi için önerilen ilaçta olduğu gibi bu ilacın da bir kısım yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkiler ise hastadan hastaya değişiklik gösterebilmektedir. Genel olarak en sık rastlanılan yan etkileri aşağıdaki gibidir.
 • Doz aşımı ya da fazla kullanılması durumlarında bazı bayanlarda bünyesel yatkınlık ve diğer faktörlerin de eşlik etmesiyle damar tıkanıklığı meydana gelebilir.
 • Hastada gebelik gibi bir bulgu söz konusu olmadığı halde göğüsten süte benzer bir maddenin gelmesi yine göğüste şişkinlik, aşırı duyarlılık ve ağrı hissedilmesi gibi yan etkiler de yaşanabilir.
 • Vücutta ödem ve sıvı oluşması baş gösterebilir. Bu duruma ise kilo artışı, ellerde ve ayaklarda şişme eşlik edebilir.
 • İnsan vücudunda bir kısım ruhsal etkilere neden olabilir. Bu durumların başında ise uykusuzluk, depresyon, halsizlik, sersemlik hissi, şiddetli baş ağrısı, uyku hali gelmektedir.
 • İlacın kullanılmasından itibaren cilt yüzeyinde birtakım reaksiyonlar oluşabilir. Bunlardan bazıları kurdeşen, kaşıntı, ciltte döküntü, kızarıklık, sivilce, saçlarda dökülme, vücudun bazı bölgelerinde kıllanma yaşanması halidir.
 • Nadiren de balgamlı, kanlı öksürük ya da göğüz bölgesinde ağrı hissetme, akciğere pıhtı atma gibi bazı göğüs hastalıkları baş gösterebilir.
 • Görme kaybı ve görme bozukluğu oluşabilir.
 • Migren hastalığı meydana gelebilir.
 • Yumurtalık oluşamaması ve yumurtalık ile rahim kanseri gibi kanser türlerine yakalanma riskinin artması şeklinde sayılabilir.
Tarlusal kullanan hastaların yukarıda sayılan yan etkilerden birini ya da birkaç tanesini yaşaması halinde ilacın kullanımına hemen ara verilmesi gerekmektedir. Böyle bir durum karşısında istenmeyen ve telafisi güç durumlarla karşı karşıya kalmamak için en kısa sürede hekiminize başvurmanızda ise büyük yarar bulunmaktadır.

Tarlusal ilacın kullanılmasında sakıncalı bulunan durumlar nelerdir?

Hastalığın tedavisi için de olsa bazı hastaların tarlusal kullanması önerilmez. Bu nedenle tıbbi yardım almak için Uzman hekime başvurduğunuzda hastalık öyküsünün ve sağlık ile ilgili diğer durumların doktora eksiksiz bir şekilde aktarılması gerekmektedir. İlaç kullanması tavsiye edilmeyen riskli durumlardan bazıları aşağıda belirtilmektedir.
 • Bu sağlık problemlerinin başında gebelik durumunun olması ve düşük meydana gelmesi sayılabilir. Hastanın gebe olması durumunda kullanılan ilaç aslında her zaman düşüğe neden olmayabilir. Ancak anne karnındaki bebeğin zihinsel ve bedensel bir kısım tehlikelere maruz kalmasına neden olabilir.
 • Karaciğer hastalığı geçmişi olanların kullanmamasında fayda görülmemektedir.
 • Yine kanamanın kesilmesi amacıyla kullanılacaksa sebebi teşhis edilmemiş kanamalar için kullanılamaz.
 • Göğüste habis huylu tümör mevcut ise ilacın kullanılmaması önerilir.
 • Ayrıca sigara ve alkol kullanan hastaların da ilacı kullanmaya başlamadan önce bu konu ile ilgili doktordan bilgi almasında fayda bulunmaktadır.
 • Vücudun herhangi bir yerinde pıhtı oluşması ya da ihtimali mevcut ise ilacın kullanılmaması önerilir. Yine bu pıhtının etkisiyle toplardamarda iltihaplanma ve tıkanma durumu mevcut ise ilacın kullanılması bu hastalıkları tetiklemektedir.
 • Kürtaj geçmişi olan hastalar ile diyabet, sara, astım, kalp, yüksek tansiyon ve kolesterol, böbrek, tiroit gibi hastalıkları bulunan hastaların da Tarlusal kullanmadan evvel bu durumu doktorları ile paylaşmaları ve ilaç kullanırken diğer hastalıkları da kontrol altında tutmaları gerekmektedir.

Tarlusal Yorumları

soru

Ayşe

04 Ocak 2018 Perşembe

Merhaba, ben yaklasık olarak bir haftadır bu ilacı kullanıyorum. kullandıktan an sonra mide bulantısı, göğüslerde ağrı ve son günlerde ses kısıklığı meydana geldi.. Neredeyse sesim tamamen gitti.. Yan etkilerinde ses kısılmasıyla ilgili bir şey yok... Bu durumda ne yapmalıyım?

Cevap yaz
cevap

Belhi

24 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba. Adet düzenleyici ilaçların yan etkileri birçok kişide görülür. Sizdeki belirtileri de yan etkilere işaret ediyor. İlaç bırakmadan önce doktorunuza bu yan etkileri anlatmanızı öneririm. Uygun görüldüğü zaman ilacınız değiştirilebilir.

cevap

Uztaş

04 Eylül 2018 Salı

Merhaba Ayşe Hanım büyük ihtimalle kullandığınız ilacın yan etkisinden dolayı mide bulantısı ses kısıklığına yaşamış olabilirsiniz Bu yüzden bu tür yan etkiler görüldüğü zaman ilaca ara vermelisiniz. Böyle bir durum karşısında istenmeyen ve telafisi güç durumlarla karşı karşıya kalmamak için en kısa sürede hekiminize başvurmanızda ise büyük yarar bulunmaktadır. 

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Miyofibrilin Yapısı

Miyofibrilin Yapısı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İnsülin Hormonu Nedir ve Nasıl Yapılır?

İnsülin Hormonu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bebeklerde Hormon Bozukluğu?

Bebeklerde Hormon Bozukluğu?

Parat Hormon Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Parat Hormon Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Estradiol Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Estradiol Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hormon Ca 125 Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hormon Ca 125 Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6