Menü Forumlar Popüler İçerikler Arama
Tarlusal

Tarlusal

Tarlusal, bayanlar tarafından bazı durumlarda kullanılan bir ilaç çeşididir. Tarlusal genellikle rutin âdet kanamaları haricinde rahim içinde meydana gelen kanamayı önlemek, menopoz, sık yaşanan adet düzensizliğinin tedavisi ve hamilelik dışında çeşitli nedenlerle adet görememe gibi bir kısım şikâyetleri bertaraf etmek için doktor tarafından tavsiye edilen bir ilaçtır. Yani tarlusal bir tür adet söktürücüdür. Tarlusal ön hipofiz hipofiz bezinin etkisiyle vücut tarafından salgılanan ve progesteron adı verilen cinsiyet hormonuna benzer nitelikte özelliklere sahip bir ilaçtır.

Tarlusal kullanım şekli ve dozu


Tarlusalın mutlaka bir Uzman hekim kontrolünde kullanılması gerekmektedir. Tarlusal tablet şeklindedir ve etkili kalıcı bir tedavinin gerçekleştirilmesi için doktorun verdiği dozun düzenli olarak alınması gerekmektedir. Bol su ile içilmesi tavsiye edilir. İlaç adetin ilk gününden itibaren alınmaya başlanır ve yaklaşık 3 ay boyunca devam eder. Tarlusal ilacın kullanımı sırasında bazen düzensiz âdet kanamaları meydana gelebilir. Ayrıca tedaviye ilk başlanıldığında birkaç gün içerinde de kanama gerçekleşir. Tarlusal kesinlikle doğum kontrol hapı gibi gebeliğe engel olan bir ilaç değildir. Bu nedenle de gebelik düşünmeyen hastaların kendi önlemlerini almaya devam etmeleri gerekmektedir. Bu hususa dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayrıca hamile olan ya da hamilelik ihtimali olan bayanların tarlusal kullanmaması tavsiye edilir. Ayrıca ilaç kullanırken düzenli olarak göğüste kitle oluşumunun mevcut olup olmadığı el ile kontrol edilmelidir.

Tarlusal yan etkileri nelerdir?


Pek çok hastalığın tedavisi için önerilen ilaçta olduğu gibi bu ilacın da bir kısım yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkiler ise hastadan hastaya değişiklik gösterebilmektedir. Genel olarak en sık rastlanılan yan etkileri aşağıdaki gibidir.
 • Doz aşımı ya da fazla kullanılması durumlarında bazı bayanlarda bünyesel yatkınlık ve diğer faktörlerin de eşlik etmesiyle damar tıkanıklığı meydana gelebilir.
 • Hastada gebelik gibi bir bulgu söz konusu olmadığı halde göğüsten süte benzer bir maddenin gelmesi yine göğüste şişkinlik, aşırı duyarlılık ve ağrı hissedilmesi gibi yan etkiler de yaşanabilir.
 • Vücutta ödem ve sıvı oluşması baş gösterebilir. Bu duruma ise kilo artışı, ellerde ve ayaklarda şişme eşlik edebilir.
 • İnsan vücudunda bir kısım ruhsal etkilere neden olabilir. Bu durumların başında ise uykusuzluk, depresyon, halsizlik, sersemlik hissi, şiddetli baş ağrısı, uyku hali gelmektedir.
 • İlacın kullanılmasından itibaren cilt yüzeyinde birtakım reaksiyonlar oluşabilir. Bunlardan bazıları kurdeşen, kaşıntı, ciltte döküntü, kızarıklık, sivilce, saçlarda dökülme, vücudun bazı bölgelerinde kıllanma yaşanması halidir.
 • Nadiren de balgamlı, kanlı öksürük ya da göğüz bölgesinde ağrı hissetme, akciğere pıhtı atma gibi bazı göğüs hastalıkları baş gösterebilir.
 • Görme kaybı ve görme bozukluğu oluşabilir.
 • Migren hastalığı meydana gelebilir.
 • Yumurtalık oluşamaması ve yumurtalık ile rahim kanseri gibi kanser türlerine yakalanma riskinin artması şeklinde sayılabilir.
Tarlusal kullanan hastaların yukarıda sayılan yan etkilerden birini ya da birkaç tanesini yaşaması halinde ilacın kullanımına hemen ara verilmesi gerekmektedir. Böyle bir durum karşısında istenmeyen ve telafisi güç durumlarla karşı karşıya kalmamak için en kısa sürede hekiminize başvurmanızda ise büyük yarar bulunmaktadır.

Tarlusal ilacın kullanılmasında sakıncalı bulunan durumlar nelerdir?


Hastalığın tedavisi için de olsa bazı hastaların tarlusal kullanması önerilmez. Bu nedenle tıbbi yardım almak için Uzman hekime başvurduğunuzda hastalık öyküsünün ve sağlık ile ilgili diğer durumların doktora eksiksiz bir şekilde aktarılması gerekmektedir. İlaç kullanması tavsiye edilmeyen riskli durumlardan bazıları aşağıda belirtilmektedir.
 • Bu sağlık problemlerinin başında gebelik durumunun olması ve düşük meydana gelmesi sayılabilir. Hastanın gebe olması durumunda kullanılan ilaç aslında her zaman düşüğe neden olmayabilir. Ancak anne karnındaki bebeğin zihinsel ve bedensel bir kısım tehlikelere maruz kalmasına neden olabilir.
 • Karaciğer hastalığı geçmişi olanların kullanmamasında fayda görülmemektedir.
 • Yine kanamanın kesilmesi amacıyla kullanılacaksa sebebi teşhis edilmemiş kanamalar için kullanılamaz.
 • Göğüste habis huylu tümör mevcut ise ilacın kullanılmaması önerilir.
 • Ayrıca sigara ve alkol kullanan hastaların da ilacı kullanmaya başlamadan önce bu konu ile ilgili doktordan bilgi almasında fayda bulunmaktadır.
 • Vücudun herhangi bir yerinde pıhtı oluşması ya da ihtimali mevcut ise ilacın kullanılmaması önerilir. Yine bu pıhtının etkisiyle toplardamarda iltihaplanma ve tıkanma durumu mevcut ise ilacın kullanılması bu hastalıkları tetiklemektedir.
 • Kürtaj geçmişi olan hastalar ile diyabet, sara, astım, kalp, yüksek tansiyon ve kolesterol, böbrek, tiroit gibi hastalıkları bulunan hastaların da Tarlusal kullanmadan evvel bu durumu doktorları ile paylaşmaları ve ilaç kullanırken diğer hastalıkları da kontrol altında tutmaları gerekmektedir.

Son Güncelleme : 19.01.2024 10:23:10
Tarlusal ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Facebook Twitter Pinterest whatsapp
Tarlusal Yorumları
şifre

4 Yorum Yapılmış "Tarlusal"
Merhaba, ben yaklasık olarak bir haftadır bu ilacı kullanıyorum. kullandıktan an sonra mide bulantısı, göğüslerde ağrı ve son günlerde ses kısıklığı meydana geldi.. Neredeyse sesim tamamen gitti.. Yan etkilerinde ses kısılmasıyla ilgili bir şey yok... Bu durumda ne yapmalıyım?
Ayşe . 04.01.2018
CEVAP YAZ
Merhaba bir kaç yoldur tarlusal kullanıyorum ama düzensiz alıyorum yüz bölgesinde tüylenmeye sebeb olur mu? Hormonlarıma baktırdım tüy oluşması için bir sebeb olmadığını söylediler ilacın yan etkileri olabilir mi?
Hilal . 02.10.2018 22:40:02
CEVAP YAZ
merhaba bende ilacı kullanalı 3 gün dolu sivilce vs çıktı ama sol kasık kemikte ara sıra ağrı oluyor nedeni nedir acaba
Ceyda . 10.09.2018 14:21:48
CEVAP YAZ
Tabii ki dr la iletişim kurun
Başak . 16.01.2018
CEVAP YAZ
E2 Hormonu Kaç Olmalı
E2 Hormonu Kaç Olmalı
E2 Hormonu Kaç Olmalı, E2 hormonu yani östrojen oranı, kan ya da idrarlar da bulunmakta olan östrojen hormonların seviyesini belirleyen bir değer olarak bilinir. E2 hormonları hem bayanlarda hem de erkeklerde üretilmektedir. Bayanlarda üreme organlar...
Hormon Testi Aç Karnına Mı Yapılır
Hormon Testi Aç Karnına Mı Yapılır
Hormon testi aç karnına mı yapılır, hormon testi kan tahlili ile yapılmaktadır. Bu nedenle aç karnına yapılması daha iyi sonuçlar verir. Vücudun işleyişinde önemli bir yere sahip olan hormonlar, pek çok metabolik olayın gerçekleşmesine aracılık yapan...
Hormon Testi
Hormon Testi
Hormon testi, kan tetkikleriyle yapılan hormon ölçümleri sonucunda hastalıkların teşhisi, hastalıkların seyri yapılabilir. Hormon testi birden fazla testten oluşur. Yapılması diğer testlere göre zor olduğundan, daha maliyetlidir. Rutin bazal hormon t...
Adetin 3 Günü Yapılan Hormon Testleri
Adetin 3 Günü Yapılan Hormon Testleri
Adetin 3. Günü Yapılan Hormon Testleri, Kadınlarda iki adet yumurtalık (Over) bulunur ve ergenliğin (Cinsel olgunluk) başlangıcında her ikisinde toplam olarak dört yüz bine yakın yumurta hücresi mevcuttur. Adet döngüsü içinde yumurta hücresi için her...
Hormon Testi Ne Zaman Yapılır
Hormon Testi Ne Zaman Yapılır
Hormon testi ne zaman yapılır, hormon testi vücuttaki çeşitleri hormonların ölçümünde kullanılmaktadır. Bu test aynı zamanda çeşitli hastalıkların teşhisinde kullanılır. Bu nedenle hastalıklarda teşhis koymak için, her zaman hastadaki hormon profilin...
Lh Hormonu Yüksekliği
Lh Hormonu Yüksekliği
Lh Hormonu Yüksekliği, Lh hormonu erkeklerde ve bayanlarda üreme organlarına etki sağlar ve bu sayede cinsel hormonların oluşturulmasını, cinsel farklılaşmayı ve kadında yumurta oluşumunu, erkeklerde ise sperm gelişimini oluşturmaktadır. Lh hormonu t...
Hormon Bozukluğuna Hangi Doktor Bakar
Hormon Bozukluğuna Hangi Doktor Bakar
Hormon Bozukluğuna Hangi Doktor Bakar, Hormonal bir rahatsızlığı bulunan bir hasta ilk olarak hastanenin dahiliye bölümüne muayene olur. Daha sonra dahiliye hekim gerek görürse hastasını endekrinoloji servisine yönlendirecektir.Bazı hastanelerde hast...
Fsh Hormonu Kaç Olmalı
Fsh Hormonu Kaç Olmalı
Fsh Hormonu Kaç Olmalı, Fsh hormonu folikül uyarıcı hormon olarak bilinmektedir. Bu hormon bayanlarda beyinde hipofizden salgılanır ve yumurtalıklardaki folikülleri uyarır, foliküllerin büyümesini sağlar. Yumurtalıklardaki foliküller yumurtayı taşıya...
Büyüme Hormonu İğnesi
Büyüme Hormonu İğnesi
Büyüme hormonu iğnesi, Öncelikle büyüme hormonu sadece hasta olan insanlarda değil vücut sporu yapan insanlarında kendi istekleri ile kullandığı bir büyüme iğnesidir. Büyüme hormonu küçük yaşta çocuklarda steroid hormonunun salgılanmaması ile ortaya ...
Hormon İlaçları
Hormon İlaçları
Hormon İlaçları, kişilerde oluşan hormon bozukluklarının giderilmesi için kullanılan ilaçlardandır. Hormon ilaçlarının kullanılması vücuttaki dengesiz olarak belirme gösteren faktörlerin giderilmesinde yardımcı olan ilaçlar arasında görülmektedir. Ho...
Boy Uzatma Hormon Tedavisi
Boy Uzatma Hormon Tedavisi
Boy Uzatma Hormonu Tedavisi, doğal yollardan boy uzatma işleminin gerçekleştirilemediği durumlarda başvurulan etkili bir boy uzatma yöntemidir. Kabaca ve son derece yüzeysel bir şekilde anlatılacak olursa; insan vücudunun üretmesi gereken minimum büy...
Hormon Değerleri
Hormon Değerleri
Hormon değerleri sağlık açısından ve vücudun doğal olarak gelişmesi açısından oldukça önemli olduğu bilinen bir husustur. Hormon değerlerinin normalden düşük ya da normalden yüksek olması vücudun hormon düzeyinin bozulmasına neden olması ile beraberi...

 

E2 Hormonu Kaç Olmalı
Hormon Testi Aç Karnına Mı Yapılır
Hormon Testi
Adetin 3 Günü Yapılan Hormon Testleri
Tarlusal
Hormon Testi Ne Zaman Yapılır
Lh Hormonu Yüksekliği
Hormon Bozukluğuna Hangi Doktor Bakar
Fsh Hormonu Kaç Olmalı
Büyüme Hormonu İğnesi
Hormon İlaçları
Boy Uzatma Hormon Tedavisi
Hormon Değerleri
Hormon İlaçları Yan Etkileri
Sakal Hormon Tedavisi
Menopoz Hormon Değerleri
Adh Hormonu
Hormon Testi Hangi Bölümde Yapılır
Hamilelikte Hormon Değerleri
Fsh Hormonu Nasıl Düşürülür
Hormonlar ve Görevleri
Prolaktin Hormonu Nasıl Düşürülür
Tsh Normal Değerleri
Endorfin Hormonu
Climen Hormon
Östrojen Hormonu Nasıl Arttırılır
Erkek Hormon Tedavisi
Serbest T4
Leptin Hormonu Ne Zaman Devreye Girer
Anti Müllerian Hormon Değerleri
Popüler İçerik
Hormon İlaçları Yan Etkileri
Hormon İlaçları Yan Etkileri
Hormon ilaçları yan etkileri, Hormon ilaçları genellikle hızlı etki eden ilaçlar olduğu için ve bunun yanında ani değişimlere neden olduklarında kişil...
Sakal Hormon Tedavisi
Sakal Hormon Tedavisi
Sakal Hormon Tedavisi, Günümüzde birçok insanın sorunu olan kellik ve sakal problemi gün geçtikçe tıbbın gelişmesi ile birlikte acısız ve küçük ameliy...
Menopoz Hormon Değerleri
Menopoz Hormon Değerleri
Menopoz Hormon Değerleri, Menopoza girdiğinden şüphe duyulan kadınlar için hormon seviyesi testleri menstruasyon  döngüsünün başlangıcı kabul edilen r...
Adh Hormonu
Adh Hormonu
Adh Hormonu, insan dahil memelilerin bir çoğunda bulunan hormondur. Adh hormonu; vasopresssin ve antidiüretik hormon olarak da bilinir. Bu peptid yapı...
Hormon Testi Hangi Bölümde Yapılır
Hormon Testi Hangi Bölümde Yapılır
Hormon testi hangi bölümde yapılır, Birçok rutin testin içinde de hormon testleri vardır. En fazla bilinen hormon testleri arasında tiroit bezi değerl...
Hamilelikte Hormon Değerleri
Hamilelikte Hormon Değerleri
Hamilelikte Hormon Değerleri, Kadınlarda gebelikleri boyunca vücutlarında birçok fiziksel ve duygusal değişiklikler yaşanmaktadır. Bu dönemde kadınlar...
Fsh Hormonu Nasıl Düşürülür
Fsh Hormonu Nasıl Düşürülür
Fsh hormonu nasıl düşürülür hususuna değinmeden önce Fsh hormonunun ne anlama geldiğini ve vücutta etkilerinin ne olduğunu sizlere belirteceğim. Fs...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
E2 Hormonu Kaç Olmalı
Hormon Testi Aç Karnına Mı Yapılır
Hormon Testi
Adetin 3 Günü Yapılan Hormon Testleri
Tarlusal
Hakkımızda  
Tıbbi Sorumluluk Reddi  
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Hakkımızda  
Tıbbi Sorumluluk Reddi  
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Şubat - 2024