Hormon Cea Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hormon Cea Türleri ve Özellikleri

Hormon Cea, İnsan vücudunda gerçekleşen birçok şeyin nedeni hormonlardır. Öyle ki vücuttaki kilolar, tüylenmeler, ergenlikteki değişimler genel olarak hormonların artışına ya da azalışına bağlanmaktadır. Hormonların insan vücudunda yeri ve önemi oldukça fazladır. Vücutta bulunan birçok hormondan biri de cea hormonudur. Cea, kanser hücrelerinin belirlenmesinde ve izlenmesinde kullanılan etkili bir onkofetal sıvıdır. Ceanın açılımı ise baş harflerinden oluşmuş "Carcino embriyionik antigen" olarak geçmektedir. Hormon cea insan vücudunda bulunan bir hormondur. Aynı zamanda iyi bir tümör belirleyici özelliği vardır. Cea hormonu en çok molekül ağırlıklı tümörlerde ve anne rahmindeki 8 hafta sonrasında oluşan bebeklerde görülmektedir. Cea hormonu bazen tıpta da kullanılan önemli gereçlerden biridir. Tıbbın gelişmesi ile insan vücudunda bulunan bir sıvı tekrar insan vücudunda bazı hastalıkların belirlenmesinde kullanılır hale gelmiştir. Cea hormonu tıpta, İnsan vücudunda herhangi bir kanserin oluşup oluşmadığının belirlenmesinde kullanılır. Bunun yanında eğer kanser oluşmakta ise bu kanserin takibinde kullanılmaktadır.

Cea testi bir kişide yapılacaksa o kişinin öncelikle kanının alınması gerekmektedir. Alınan kan ile cea hormonu testi yapılarak bu hormonun vücuttaki değeri tespit edilir. Cea hormonu testi birçok hastalığın belirlenmesi için yapılmaktadır. Öyle ki rahim kanseri, tiroit kanseri, yumurtalık kanseri, Akciğer kanseri, mide kanseri vs. Gibi daha birçok kanserin belirlenmesinde bu hormon testine ihtiyaç vardır. Yapılan bu testlere göre elde edilen hormon değeri tüm standartlarla karşılaştırılarak herhangi bir sorun olunup olunmadığına bakılmaktadır.

Hormon cea seviyesi çoğu zaman artış ve azalış gösteren bir salgıdır. Bu nedenle testin bazen yani gerektiğinde 2. Kez yapılması normaldir. Bu hormonun artması ve azalmasını sağlayan bazı unsurlar vardır. Bu unsurlarla birlikte hormon değerleri sürekli olarak farklılıklar gösterebilmektedir. Cea hormonunun aşırı şekilde artışı bazen kötü nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Yani oluşan birçok kanserin göstergesi olarak cea testindeki değerler gösterilebilir. Bu değerler standartların çok üzerinde ise vücutta kanser riski çok yüksek demektir.

Sigara ve alkol tüketen bir kişide cea testi sonuçlarında çıkan değerler oldukça fazla olabilmektedir. Sigara ve alkol içerisinde bulunan birçok kimyasal madde vücuttaki hormonal dengeyi bozarak bu tür testlerin sonuçlarını değiştirebilmektedir. Bunun yanı sıra hamile olan bir bayanda bu test değerlerinin yüksek çıkması da oldukça normal olarak karşılanmaktadır. Daha önce de söylediğimiz gibi anne rahmindeki bir bebek hormon cea artışına neden olabilir. Tüm bunların yanında mide problemleri, bağırsak sistemi, karaciğer gibi organlardan kaynaklanan bazı sorunlarda bu hormon değerlerinin yüksek çıkmasına neden olabilmektedir. Doktorlar tarafından yapılan birçok kanser testinde bu cea hormonunun değerlerine bakılmaktadır. Bu değerler yüksek ise vücutta daha derinden araştırmalar yapılarak kanserin hangi organda olduğu bulunur. Yanı bu hormon tıpta önemli bir belirleyici özelliğine sahiptir. Sizlerde doktorunuza başvurarak vereceğiniz çok az miktar kan ile cea testini yaptırabilirsiniz. Cea testi ile varsa vücudunuzdaki en küçük tümör bile ortaya çıkarılabilir.

Hormon Cea Yorumları

soru

vehbi aksoy

03 Kasım 2016 Perşembe

kanda cea hormonu 5.6 çıktı .Acaba bu normalmi

Cevap yaz
cevap

Bülent

19 Eylül 2018 Çarşamba

Kanda Cea hormunun değerinin ortalama olarak 5 ng/mlnin altında olması gerekmektedir. Ortalamanın üstünde çıkması halinde ise akciğer, karaciğer, mide, bağırsak, meme ve yumurta kanseri riski ile siroz, mide ülseri ve karaciğer iltihaplanması gibi hastalıkların oluşması söz konusu olabilir. Bu bakımdan vakit kaybetmeden uzman bir doktora danışmanızda fayda var. Geçmiş olsun.

soru

berrin taşsilen

02 Aralık 2016 Cuma

kandaki cea değerim 1,93 normal mi .tşk ler

Cevap yaz
cevap

Admin

17 Haziran 2024 Pazartesi

Merhaba, kandaki CEA değeri genellikle 5 ng/mL'ye kadar normal olarak kabul edilir. Ancak bu değer laboratuvarına göre değişebilir, bu nedenle sonucunuzu doktorunuza danışmanız en doğrusu olacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Alfa Globulin

Alfa Globulin

Serbest Testosteron Düzeyi

Serbest Testosteron Düzeyi

Haber Bülteni

Güncel

Stres Hormonu Türleri ve Özellikleri

Stres Hormonu Türleri ve Özellikleri

Güncel

Tiroid Hormonu Yüksekliği Kaç Olmalı?

Tiroid Hormonu Yüksekliği Kaç Olmalı?

Boy Uzatma Hormon Tedavisi

Boy Uzatma Hormon Tedavisi

Vitamin D3 D Vitamini Eksikliği

Vitamin D3 D Vitamini Eksikliği

Menopoz Hormon Değerleri Nelerdir?

Menopoz Hormon Değerleri Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6