Prolaktin Hormonu Yüksekliği Kilo Yapar mı?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Prolaktin Hormonu Yüksekliği Kilo Yapar mı?

Prolaktin Hormonu Yüksekliği Kilo Yaparmı, Prolaktin hipofizden salgılanan ve süt hormonu olarak bilinen bir hormondur. Prolaktin hormonunu görevi süt salgısını başlatmak ve devam ettirmektir. Prolaktin hormonu stres gibi bir durumda göğüs duvarının hasarında ve hamilelikte kanda yükselir. Normalde kanda 15-20 ng/ml arasında değişiklik görülür. Gebelikte prolaktin yüksek olduğu halde süt salgısının olmaması kanda artmakta olan östrojen ve progesteron hormonlarının süt salgılamasını önlemesinin nedenidir. Doğumla birlikte bu hormonların birdenbire azalması süt salgılamasını başlatmaktadır. Prolaktin fazlalığı bazı hastalıklar yapsa da prolaktin azlığının kadınlarda adet bozukluğuna neden olduğu bilinmektedir. Erkeklerde prolaktin azlığının nedenleri bilinmemektedir. Hipofiz bezinden salgılanan prolaktin hormonunun aşırı salgılanması durumuna tıp dilinde ‘'hiperprolaktinemi' denir. Prolaktin yüksekliği varsa mutlaka endokrinoloji uzmanına başvurulmalıdır. Prolaktin yüksekliği her zaman hastalık nedeniyle olmamaktadır. Proteinli beslenme, meme başının uyarılması ve egzersiz de prolaktin düzeyini arttırmaktadır.

Hastalık nedeni ile prolaktin yükselmesi ise su durumlarda görülmektedir
  • Hipofizin travmaya uğraması.
  • Tiroit bezi yetmezliği varsa prolaktin yükselir.
  • Bazen polikistik over sendromlu kadınlarda da hafif derecede prolaktin yüksekliği olabilir.
Prolaktin hormonu yüksekliği kilo yapar mı?

Prolaktin hormonu gebeliğin 8. Haftasından itibaren kanda artmaya başlar. Prolaktin hormonu bu amaçla gebelikte meme dokusunun büyümesini uyarır ve memelerde halk arasında ağız olarak bilinen kolostrum adı verilen ilk sütün üretimini sağlar. Bu yüzden anne olan kişiler vücuttaki oluşan kiloları daha sonra hemen hemen hepsini atamaz ve ilaçlardan dolayı kişi kilolu kalır. Prolaktin yüksekliği yumurtlama sonrası luteal dönemde yetersiz progesteron üretimi, düzensiz yumurtlama ve düzensiz adet görme, adet görmeme, stresten dolayı oluşan kilo gibi çeşitli üreme bozukluklarına neden olabilmektedir. Bayanların en çok rastladığı olay stresten dolayı kendini yemeğe vurmak özellikle adet gününün yaklaşması ile kişinin isteği yükselir ve iştah gelir bu yüzden kilo artışı görülür. Özellikle bazı sakinleştiriciler, bulantı ve tansiyon ilaçları olmak üzere çeşitli ilaçlar aşırı prolaktin salgılamasına yol açabilmektedir. Doğum kontrol hapları da hafif prolaktin hormonu yüksekliği yaparak kişide bu ilaçlar sayesinde alınan kiloları meydana çıkartmaktadır. Prolaktin eksikliğine bağlı tek belirti aşırı kanamalı doğum sonrası hipofiz bezi harap olan kadınlarda süt gelmemesidir. Prolaktin hormonunun yüksek olması ile kilo artışı hızla izlenir bu sayede kilo artışı oldukça çocuk olmama riski de yükselmektedir. Bu yüzden hızlı kilo alan kişiler test yaparak diyet yapmalıdır. Fakat kilo artışı izlenirse çocuk olmamaktadır. Hormon bozukluğu nedeniyle obezite, iştahta gelişme, su içmeme artış gösterir ve böylece kilo alışı oldukça yüksek haldedir. Prolaktin yüksekliği olan kişilere doktor ilaç tedavisi yapmaktadır.

Prolaktin Hormonu Yüksekliği Kilo Yaparmı Yorumları

soru

Perihan

13 Haziran 2016 Pazartesi

Prolaktin bende kalp olduktan sonra çıktı ben belokz kullanıyorum ondan olabilirmi

Cevap yaz
cevap

Admin

17 Haziran 2024 Pazartesi

Prolaktin hormonu genellikle meme bezlerinin süt üretimini arttırmak için salgılanan bir hormondur ve kalp rahatsızlıkları ile doğrudan bir ilişkisi yoktur. Beloc Z (metoprolol) ise beta blokerler adı verilen bir ilaçtır ve kalp ritmi bozukluklarını tedavi etmek için kullanılabilir. Beloc Z'nin prolaktin hormonu üzerinde etkisi bilinmemektedir. Eğer prolaktin seviyenizde bir artış varsa bunun nedeni farklı bir durum olabilir, bu nedenle doktorunuza başvurmanız ve durumu detaylıca tartışmanız önerilir. Sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Fsh Hormonu Düşüklüğü

Fsh Hormonu Düşüklüğü

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hormon Bozukluğu Bitkisel Tedavi

Hormon Bozukluğu Bitkisel Tedavi

Lh Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Lh Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Dopamin Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Dopamin Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hormon İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hormon İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gebelikte Hormonlar Türleri ve Özellikleri

Gebelikte Hormonlar Türleri ve Özellikleri

Güncel

Hcg Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hcg Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Vasopressin Görevi Nelerdir?

Vasopressin Görevi Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6