Kıl Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kıl Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kıl Hormonu, Günümüzdenormal olarak kadında ve erkekte vücudun hemen hemen tamamında ince ya da kalın tüyler vardır. Avuç içi, penis başı, ağız içi, iç dudaklar, vagende ve ayak tabanında kıl olmamaktadır. Kadınlarda koltuk altları, kasık bölgelerinde yoğun ve kalın kıllarla kaplı olmakta ve cinsel gelişimle ortaya çıkarlar. Bir de bacaklar, kollar, meme başı çevresi, göbek çevresi ve belde de daha ince ve küçük kıllar olmaktadır. Fakat herhangi bir hormon bozukluğu var ise yüzde, çenede, sırtta, kalça üstünde vb. Yerlerde kalın kıllar oluşabilmektedir. Hormon bozukluğunun derecesi çok ağırsa bu durumda ses kalınlaşır. Adaleler daha belirgin bir hal alır. Kıl hormonu hirsutizm olarak adlandırılır. Adet kesildikten sonra östrojen hormonu azaldığından dolayı androjenler daha belirgin bir durum alır. Bundan dolayı menopozda kılda artış daha fazla görülür. Tabi her kıl artışı hormon olmayıp genetik de olabilmektedir. Kızlarda ergenlik dönemi koltuk altı kılları ve kasık kıllarının çıkması oluşur. Bu genellikle ilk adetten hemen önce olmaktadır. Östrojen hormonunun etkisiyle meme gelişimi ve adetler meydana gelir. Ancak kıllanmanın tetikleyicisi androjen dediğimiz hormonlardır. Bu hormon kadın ve erkeklerde aynıdır fakat erkeklere nazaran kadınlarda daha az olmaktadır. Kıl kökleri hormonlar tarafından yönlendirilir ve sürekli kıl üretir. Üretilen kıllar kendiliğinden dökülene veya kesilene kadar o bölgede kalır. Kıllar bulundukları bölgeye göre farklı uzama hızına sahipler. Hormonlar kıl köklerinin aynı anda üretim yapmasına izin vermez. Kıl köklerinin bir kısmı aktifken bazıları dinlenir. Bu şekilde kılların aynı anda çıkıp dökülmesi engellenir.

Kıl hormonlarının kıl köklerindeki çalışmasını sağlayan hormonlara androjen denir. Androjen hormonlar kadınlarda düşük seviyede üretilmekle birlikte temel olarak yumurtalıklar ve böbreküstü bezinde üretilirler ve buradan kana verilirler. Tüylenmenin derecesi hormonların üretimine göre değişim gösterir. Ancak dinlenme döneminde olan kıl köklerinin uyarılması ile koyu renkte ve sert kıllar çıkar. Kadınlarda tüylenmeye neden olan en önemli sebeplerden biri polikistik over sendromudur. Bir çeşit yumurtlama bozukluğu olan polikistik over sendromu adet düzensizliğine, erkeklik hormonlarının fazla üretilmesine ve buna bağlı olarak tüylenmenin oluşmasına neden olur. Kadınlarda görülen aşırı tüylenme her zaman ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır. Sadece bazı vakalarda hormon seviyesi normaldir. Hormon seviyelerinin yüksek olması halinde hastalığın nedenini baskılayıcı hormonal tedavi yöntemleri uygulanır. Kıl hormonları kişinin şişmanlığına, zayıflığına bağlı olarak da çalışmaktadır. Sürekli olarak kullanılan bazı ilaçlar da kadında tüylenme sorununa neden olabilir. Androjen dediğimiz hormon ince, zayıf ve kısa olan tüylerin, sert uzun kıllara dönüşmesine neden olur. Kıl hormonlarının tedavisi en çok doğum kontrol hapları alınarak kullanılır. Bu haplardaki östrojenler, karaciğerde androjenlere bağlanarak hepsinin etkisini azaltır. Önceden çıkan tüyler hormon tedavisi ile dökülmez, tedavinin bitiminden sonra epilasyon uygulanarak yok edilir. Hormon tedavisine başlandıktan sonra ortalama 1-2 yıl sonra ilacın dozu azaltılarak tüylenmenin tekrarlaması halinde ilaca devam edilir.

Hirsutism erkekler için normal ama kadınlar için anormal olan alanlar­da yumuşak, renksiz olan vellus kıllarının kalın, pigmentli terminal kıllara değişimidir. Çoğu kişi kıl artışını çok da dikkate almaz ve ağda, tüy dökücü krem ve tüy gidericilere başvurur. Fakat kıl artışı ileride oluşabilecek bir hastalığı yaratabilir bu yüzden Uzman bilgisi alarak hareket etmek daha sağlıklı olmaktadır.

Kıl Hormonu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Aldosteron Hormonunun Görevleri

Aldosteron Hormonunun Görevleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hormon Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Hormon Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Glukozun Özellikleri ve Kandaki Değerleri

Glukozun Özellikleri ve Kandaki Değerleri

Hidroksiprogesteronu Arttıran Sebepler

Hidroksiprogesteronu Arttıran Sebepler

Hormon İsimleri Nelerdir?

Hormon İsimleri Nelerdir?

Hipofiz Bezi Hormonları Nelerdir?

Hipofiz Bezi Hormonları Nelerdir?

Güncel

Aşırı Kıllanma Nedenleri?

Aşırı Kıllanma Nedenleri?

Güncel

Adh Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Adh Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Çelik Köklendirme Hormonu

Çelik Köklendirme Hormonu

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6