Böbrek Üstü Bezi Hormonları
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Böbrek Üstü Bezi Hormonları

Böbrek üstü bezi hormonları, böbreklerin üst kısmında bulunan sarımtırak renkli olan adrenal bezlerden salgılanan hormonlardır. Böbrek üstü bezleri kan damarları açısından zengin olup, böbreklerin üzerinde olmasına rağmen böbreklerle direk şekilde alakalı değildir. Adrenal bezlerin salgıladıkları hormonlar iki farklı kısımdan üretilir. Dış kısmında adrenal kortekste fazla sayıda hormon üretilmekte, iç kısmında adrenal medulla denilen kısımda kalp ve damar sisteminde etkili olan noradrenalin ile adrenalin denilen iki hormonun üretimi olur.

Dış kabuk bölümünde (Adrenal Korteks) salgılan hormonlar

Kortizol: Vücudumuzda bu hormonun etkisi organizmadaki protein ve karbonhidrat metabolizmasının düzenlenmesinde olur. Yağ ve proteinlerdeki glikoz dönüşümünü hızlandırıp, kandaki şeker seviyesinin yükselmesine destek olmaktadır. Ayrıca karaciğerdeki glikojen sentezini arttırır. Romatizmal hastalıklarda, iltihaplanmada ve alerjik hastalıklarda kullanılan bir hormondur.

Aldosteron: Vücuttaki görevi böbreklerde olan idrar tüpçüklerinin sodyum ve klor iyonlarının geriye emilimini sağlamak olan aldosteron hormonu, kan ve hücre dışındaki sıvıların iyon derişiminde etkili olmaktadır. Fazla miktarda salgılandığında kan basıncı yükselir ve doku sıvısı artmaya başlar. Eğer hormon hiç üretilmezse, bunun sonucu kişilerin ölümüdür. Eğer bir kişi deniz suyu yutarsa, vücudunda olan aldosteron azalır.

Adrenal eşey hormonları: Erkeklerde ve dişilerdeki böbrek üstü bezlerde oldukça az oranda eşeysel hormon salgılanması olur. Bu erkeklerde ergenlik öncesinde fazla salgılandığı takdirde, normalde olması gereken zamandan önce ergenliğe giriş söz konusu olur. Kızlarda erken zamanda fazla salgılandığı takdirde, ses kalınlaşması, kıllanma, sakal çıkması ve kasların gelişmesi gibi etkiler olur. Erkeklerde de fazla salgılanan eşey hormonları ses kalınlaşmasına ve kıllanmaya neden olur.

İç kısımdan (Adrenal Medulla) salgılanan hormonlar

Adrenalin: Vücutta adrenalin hormonu kişilerin korkması, heyecanlanması, üzülmesi, öfkelenmesi, bazı ilaçların kullanılması halinde yükselme görülmektedir. Hormonun yükselmesiyle birlikte kanda şeker seviyesi, kan dolaşımı, kan basıncı da yükselir. Hücrelerde daha fazla enerji üretilir, sindirim yavaşlar. Kalbin atım hızı yükselir, damarlar genişler ve göz bebekleri büyümeye başlar. Beyne ulaşan kan miktarında artma olur, kan daha kısa sürede pıhtılaşır. Kişiler bu durumda yorgunluğa karşı daha dirençli hale gelir. Adrenalin hormonu aynı zamanda tıpta duran kalbin çalıştırılması için ve kan basıncının yükseltilmesi için kullanılan bir hormondur. Bu hormonun etkileri nedeniyle kılcal damarlarda daralma olur, korku içindeki bir kişide ise cildin sararması etkisi gösterir. Korkma ve heyecanlanma anında ilk olarak hipotalamus uyarılmaktadır. Hipotalamus tarafından üretilen düzenleyici faktörlerde hipofizi kontrol altında tutar. Hipofiz ACTH üretimi yaparak, adrenal bezlerini kontrol altına alır. Bu hormonda adrenalin salgılanmasında etkili olabilir. Adrenalin hormonu glikojenin glikoza dönüşmesini sağlayarak, kanda glikoz seviyesini yükselten etki yapar. Pankreastan insülin ile glukagon hormonlarını salgılatarak, kandaki glikoz seviyesini dengeler. Bu yüzden vücuttaki pankreas, böbrek üstü bezleri ve karaciğer birlikte hareket ederek, kanda glikoz seviyesinin düzenlenmesinde önemli görevler üstlenir.

Noradrenalin: Hormonun vücuttaki görevi kılcal damarların kasılmasını düzene sokmak ve kan basıncındaki yükselmeye neden olmaktır. Bu hormon adrenalin ile vücuttaki otonom sinir sisteminin çalışmasını sağlar. Otonom sinir sistemi isteğe bağlı olmadan habersizce çalışan bir sistemdir. Ani ve tehlikeli zamanlarda, adrenalinle birlikte vücut kendisini koruma altına alır.

Böbrek Üstü Bezi Hormonları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Alfa Globulin

Alfa Globulin

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gastrin Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Gastrin Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Estradiol Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Estradiol Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Endometriozis Belirtileri ve Tedavisi

Endometriozis Belirtileri ve Tedavisi

Fsh Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Fsh Hormonu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Fsh Hormonu Yüksekliği Kaç Olmalı?

Fsh Hormonu Yüksekliği Kaç Olmalı?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6